2015-10-23, Mija dzień
W okresie jesienno-zimowym, gdy następuje sezon ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń, wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Według danych Państwowej Straży Pożarnej, każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji grzewczych.
W związku z powyższym Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina właścicielom, zarządcom budynków i lokatorom o ich obowiązkach wynikających z zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń, które mogą być źródłem zanieczyszczenia powietrza czadem.
Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.
Niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla wynika z faktu, iż jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są:
Do najważniejszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą:
Jak uniknąć zagrożenia
Źródło: strona internetowa Rządowe Centrum Bezpieczeństwa http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/poradniki/poradnik_czad.pdf
Dariusz Wieczorek WSSE w Gorzowie
Już 22 maja o godzinie 11.00 odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla gorzowskich dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych, nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz specjalistów.