2015-11-05, Mija dzień
Klub Radnych Platformy Obywatelskiej stwierdza, że ogłoszona w dniu 4 listopada 2015 r. kolejna przerwa w XIII Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego jest nieuzasadniona i skutkuje dezorganizacją pracy dwóch organów Województwa Lubuskiego, uniemożliwiając im realizację ustawowych zadań.
Wynik przeprowadzonego na Sesji głosowania tajnego w sprawie odwołania Radnego Czesława Fiedorowicza z funkcji Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubuskiego nie budzi wątpliwości. Stosownie do art. 20 ust. 1 i 4 ustawy o samorządzie województwa odwołanie przewodniczącego następuje bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym. Bezwzględna większość głosów ma miejsce wówczas, gdy liczba głosów „za” jest większa co najmniej o jeden głos od sumy oddanych głosów „przeciw” i „wstrzymujących”, taka też definicja zawarta jest w § 31 ust. 3 statutu Województwa Lubuskiego. W taki też sam sposób pojęcie „bezwzględnej większości głosów” zostało zdefiniowane przez Trybunał Konstytucyjny w uchwale z dnia 20 września 1995 r. sygn. akt W.18/94 (Dz. U. nr 114, poz. 556). Skoro zatem podczas głosowania na sali obrad było 28 radnych, wydano 28 kart do głosowania, oddano 28 głosów, w tym 27 ważnych i 1 nieważny, a wśród głosów ważnych „za” odwołaniem oddano 14 głosów i 13 głosów oddano „przeciw”. Nie było głosów wstrzymujących się. To w świetle wyżej przywołanej definicji „bezwzględnej większości głosów” oczywistym jest że doszło do skutecznego odwołania Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubuskiego bezwzględną większością głosów.
Zdaniem Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej wynik głosowania nie budzi wątpliwości i nie powinien być dowolnie interpretowany.
Już 22 maja o godzinie 11.00 odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla gorzowskich dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych, nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz specjalistów.