2015-11-11, Mija dzień
W Gorzowie odbyły wojewódzkie obchody Dnia Niepodległości. Ich początek miał miejsce w katedrze. Po mszy nastąpiło przejście kolumny służb mundurowych, władz wojewódzkich i samorządowych oraz mieszkańców Gorzowa pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.
Gospodarz uroczystości wicewojewoda Jan Świrepo w pierwszych słowach powrócił do historii i przypomniał najważniejsze wydarzenia, jakie nastąpiły 11 listopada 1918 roku i w kolejnych miesiącach.
- Najważniejszą sprawą dla marszałka Piłsudskiego było odbudowanie granic. Proces ten kosztował wiele przelanej krwi i trwał kilka lat, a potem rozpoczęła się walka o ochronę tych granic. Dzięki zaangażowaniu, ofiarności naszych dziadków 97 lat temu powstała wolna Polska. Druga wojna światowa zmieniła te granice, my znaleźliśmy się na nowych dla siebie terenach i tu musieliśmy budować nową Polskę. Przybyli na te tereny Polacy, często nasi rodzice przejawiali taki sam zapał jak ich rodzice w 1918 roku, żeby tylko ugruntować polskość na ziemiach zachodnich. Jako potomkowie możemy dzisiaj otwarcie powiedzieć: Polsko trwaj, jako kraj niepodległy! – podkreślił wojewoda Świrepo.
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki przypomniał, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. – Wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy ją kiedyś stracili, potem walczyli i wreszcie wywalczyli. Każdy z nas ma zapewne zakodowane obrazy z walki o niepodległość, które były przekazywane z dziada pradziada. Dzisiaj nie zawsze potrafimy sobie wyobrazić, z jak wielkim poświęceniem walczyli nasi przodkowie, żebyśmy teraz mogli żyć w niepodległej Polsce. Warto jeszcze przypomnieć słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który kiedyś powiedział, że sztuką jest umierać za ojczyznę, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć. I dlatego pamiętajmy o tym każdego dnia – dodał.
Z kolei gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego zwrócił uwagę, że oczywiście dobrze jest mieć własną wolną ojczyznę, ale tak naprawdę trzeba o nią dbać na co dzień.
- Niezależnie od stopnia, stanowiska, od wykonywanego zadania, codzienną służbą budujemy niepodległość, wolność, tożsamość ojczyzny. Bohaterstwo, heroizm, poświęcenie to niektóre czynniki składowe, które charakteryzowały dokonania Polaków na przestrzeni wieków. I dzisiaj trzeba o tym pamiętać - powiedział
W dalszej części odbył się apel pamięci, ślubowanie uczniów oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem marszałka. W drugiej części uroczystości, już mniej oficjalnej, na skwerze wolności zebrani mogli podziwiać pokazy grupy rekonstrukcyjnej, odwiedzić miasteczko przygotowane przez harcerzy, pojeść wojskowej grochówki oraz obejrzeć sprzęt wojskowy.
RB
Już 22 maja o godzinie 11.00 odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla gorzowskich dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych, nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz specjalistów.