2015-12-19, Mija dzień
Rosnąca w siłę polska gospodarka jest faktem, któremu nikt nie przeczy. Mają w tym swój udział specjalne strefy ekonomiczne, w tym kostrzyńsko-słubicka, która po powstaniu w 1997 roku dawno już wyszła poza opłotki Kostrzyna i Słubic oraz woj. lubuskiego. Dziś Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na terenie trzech województw, gdzie wydała 290 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej podmiotom zagranicznym i polskim. KSSSE to już zainwestowane 6 mld zł przez blisko 150 firm i blisko 30 tysięcy miejsc pracy w 45 podstrefach przez blisko 150 firm.
Wraz z rozwojem naszej gospodarki zmienia się nieco rola specjalnej strefy ekonomicznej, choć istota ciągle pozostaje ta sama. Specjalne strefy ekonomiczne to już nie tylko produkcja i miejsca pracy. To także wspieranie lokalnej kultury, sportu i coraz mocniej także edukacji. Nie inaczej jest w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. KSSSE jest przecież doskonale znana kibicom sportowym jako sponsor drużyny ekstraligowych gorzowskich koszykarek KSSSE AZS PWSZ Gorzów oraz szerokiego programu szkoleniowego realizowanego wręcz wzorcowo przez klub. Pod tym względem spółka nie zaniedbuje też samego Kostrzyna, gdzie ma siedzibę i wspiera Towarzystwo Sportowe Celuloza Kostrzyn, a szczególnie II ligową drużynę Fusballu. Bez wsparcia nie odbyłaby się chociażby gala sportów walki MMA w Słubicach.
KSSSE od lat jest wiodącym mecenasem kostrzyńskiej kultury, wspierając liczne imprezy artystyczne. Co roku logo KSSSE można także zobaczyć na Przystanku Woodstock, gdzie na życzliwe wsparcie KSSSE może liczyć woodstockowa Akademia Sztuk Przepięknych. Na tym nie kończy się wspieranie kultury. Cykl koncertów, występów kabaretowych i przedstawień teatralnych pod nazwą Strefa Dobrej Muzyki przyciąga do Kostrzyna widzów z wielu miejsc kraju. KSSSE wspiera ponadto kostrzyńskie Międzynarodowe Plenery Artystyczne ,,Sztuka na granicy”, na które od lat zjeżdżają znakomici artyści plastycy z Polski i Niemiec. Plenery odbywają się w Polsce i w Niemczech, a każdorazowo kończy je wernisaż wystawy z licznym udziałem publiczności. Podobna pomoc otrzymuje słubicki festiwal sztuki Most.
Coraz większym problemem, wręcz barierą w dalszym rozwoju strefy staje się powoli brak wykwalifikowanej siły roboczej. Dlatego od pewnego czasu KSSSE angażuje się w pomysły mające na celu wzmocnienie szkolnictwa zawodowego. To dlatego powstał projekt utworzenia klasy zawodowej w gorzowskim Technikum Mechanicznym, kształcącej fachowców dla gorzowskich pracodawców z branży mechanicznej, w którym strefa wymiernie uczestniczy. Ta wymierność wyraża się m.in. w tym, że KSSSE ufundowała stypendium dla jednego z najlepszych uczniów.
- Współpraca będzie się rozwijała i pomogą w tym nasi inwestorzy – mówi Artur Malec, prezes KSSSE. Dowartościujemy ucznia, który będzie mógł szczycić się tym, że jest stypendystą KSSSE. Naszym głównym celem jest jednak to, aby zachęcić pracodawców by poszli naszym śladem w kierunku stypendiów fundowanych, prowadząc uczniów aż do pełnego zatrudnienia. Firmy są bardzo przychylnie nastawione. Uważam, że praktyki powinny się w nich odbywać, bo nie można sobie w ich przypadku pozwolić na pracę i szkolenie z użyciem przestarzałych technologii i sprzętu. Chodzi przecież o utrzymanie się na rynku.
Wszystkie te działania sprawiają, że specjalna strefa ekonomiczna nie tylko mocno popycha naszą gospodarkę do przodu, ale i znacznie szerzej i głębiej wpływa na nasze życie społeczne, kulturalne i sportowe. Jako sponsor, ale i animator wielu przedsięwzięć.
J. Del
W imieniu gorzowskiej spółki miejskiej INNEKO oraz Miejskiego Zakładu Komunikacji zapraszamy do udziału w akcji „Tramwajowe EkoLOVE”.