2016-02-25, Mija dzień
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się specjalne szkolenie dla przedstawicieli gmin dotyczące wdrażania od 1 kwietnia ustawy 500+. W roli szkolących wystąpili eksperci Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W naszym województwie uprawnionych do świadczenia będzie niespełna 78 tysięcy rodzin i prawie 107 tysięcy dzieci. To jest ponad 10 procent populacji. I jak mówi wicewojewoda Robert Paluch tego rodzaju szkolenie jest bardzo potrzebne, bo w jego trakcie zebrani mogli poznać szczegóły ustawy, jak także rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie interpretacji zapisów.
- Wstępnie oceniamy, że na program w naszym województwie wydamy 440 milionów złotych, ale w razie wyższych wydatków, bo sytuacja jest dynamiczna, dysponujemy odpowiednio wysoką rezerwą – mówi wicewojewoda. – Na obsługę programu będziemy mieli niespełna 10 milionów złotych, z czego dwa już zostały przekazane do gmin na rozpoczęcie przygotowań. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na projekty twarde, czyli zakupy wyposażenia lub na projekty miękkie. Samo szkolenie zostało nagrane celem przekazania go do zainteresowanych gmin, by mogły je przesłuchać i wykorzystać do doszkolenia – dodał.
Gminy muszą być przygotowane do rozpoczęcia realizacji programu od 1 kwietnia. Rodzice będą mieli czas na złożenie odpowiedniego wniosku i innych w razie konieczności dokumentów do 1 lipca. Czas na weryfikację i wydanie decyzji to 90 dni od chwili złożenia dokumentów. Bez względu na to, kiedy ostatecznie dana rodzina otrzyma decyzję należność zostanie policzona od 1 kwietnia, chyba że wnioskodawca spóźni się i złoży dokumenty po 1 lipca. Wnioski składać można w formie papierowej i elektronicznej.
Od 1 marca w LUW zostanie uruchomiona infolinia (numer zostanie podany na stronie internetowej), wszelkie pytania można też przesyłać meilowo na adres: 500plus@lubuskie.uw.gov.pl
Jak mówi dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w LUW Grażyna Jelska pierwsze pytania już wpłynęły i na ich podstawie można wnioskować, że znajomość ustawy w społeczeństwie nie jest najwyższa, dlatego w gminach przeprowadzone zostaną akcje informacyjne. Natomiast w samym LUW powstanie zestaw dobrych praktyk, dzięki którym łatwiej będzie można wdrożyć i potem realizować samą ustawę. Dodatkowo na stronie wojewody zostanie zamieszczony wykaz miejsc przyjmowania wniosków.
RB
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.