2016-03-24, Mija dzień
W kwietniu ruszy drugi etap prac w ramach programu KAWKA, który w tym roku obejmie 754 lokale mieszkalne w 96 budynkach. Inwestycja pochłonie około 25 milionów złotych, z czego 13 mln wyda miasto w ramach dotacji i pożyczki z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW, a pozostałe 12 mln gorzowski oddział PGE GiEK.
- Jest to bardzo ważny program a wydane na niego pieniądze mają na celu poprawę komfortu życia oraz poprawę jakości powietrza – mówi prezydent Jacek Wójcicki. - Prace zostaną podzielone w ten sposób, żeby jak najszybciej przeprowadzić inwestycję. Chodzi o dobro mieszkańców, żeby nie poczuli oni z tego tytułu nadmiernych uciążliwości. Już teraz wiadomo, że zdemontowanych zostanie ponad 1200 źródeł węglowych, a pracę zostaną przeprowadzone w wybranych budynkach przy ul. Łokietka, Chrobrego, Krzywoustego, Armii Polskiej, Borowskiego, Jagiełły, Mieszka I – wymienia.
W czwartek podpisano umowy z firmami, które wykonają roboty budowlane, instalacje ciepłej wody i zdemontują piece kaflowe. Zajmą się tym trzy gorzowskie firmy - Sanitar, Sanbud i Instalhouse. Wszystkie one mają już doświadczenie w tego typu pracach, ponieważ realizowały one inwestycje w ramach tego samego programu w ubiegłym roku, kiedy podłączenie sieci c.o. wykonano w 74 budynkach (508 lokalach).
- Prace powinny zostać zakończone do końca października, co pozwoli na włączenie wszystkich budynków do systemu centralnego ogrzewania przed nadejściem zimy – zwraca uwagę Paweł Jakubowski, dyrektor ZGM.
Zadowolony z przebiegu realizacji program jest dyrektor gorzowskiego oddziału PGE GiEK Mirosław Rawa, który chwali współpracę z miastem w tym obszarze.
- Cieszymy się, że bierzemy udział w tym projekcie, a pierwszy rok pokazał, że już w wielu obszarach dotarliśmy się i teraz powinno być nam łatwiej. Węzły będą montowane już w sierpniu i dalej we wrześniu. Zrobimy wszystko, żeby w październiku do naszych mieszkańców popłynęło ciepło. I warto jeszcze podkreślić, że budujemy według najnowszych technologii, co gwarantuje najwyższą jakość – wyjaśnił.
Ale to nie koniec dobrych wieści, gdyż Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosił już przetarg na wykonanie dokumentacji robót planowanych do wykonania w 2017 roku. Wtedy do sieci podłączonych zostanie ostatnich 71 budynków, w tym 626 lokali. Oferty można składać do 15 kwietnia. Jak wyjaśnia wiceprezydent Jacek Szymankiewicz niedługo miasto wystąpi do WFOŚiGW z zapytaniem, czy program będzie realizowany dalej, gdyż zachęceni powodzeniem realizacji KAWKI w śródmieściu władze miasta chciałyby rozszerzyć projekt na Zawarcie.
- Samo wystąpienie o informację to dopiero pierwszy krok, ważniejsze jest, czy znajdą się środki finansowe. Chcemy przyszłościowo osiągnąć w mieście maksymalny efekt ekologiczny, a każde usunięcie pieca kaflowego wpływa pozytywnie na poprawę powietrza. W Gorzowie mamy dwie stacje monitoringu. Jedna jest zlokalizowana przy ul. Kosynierów Gdyńskich i zachęcam do śledzenia wyników badań, po których widać jak znacząco uległa redukcja emisji szkodliwych dla naszego życia związków chemicznych po wyeliminowaniu już kilkuset pieców – podkreśla prezydent Szymankiewicz, wyjaśniając jednocześnie, że pomysł na realizację KAWKI II w magistracie powoli zamienia się w projekt, elektrociepłownia też byłaby gotowa włączyć się w działania, ale wszystko zależy od wspomnianych możliwości finansowych.
- Dla nas im więcej klientów, tym lepiej. Mogę zapewnić, że każdego jesteśmy w stanie przytulić i ogrzać – zapewnia dyrektor Rawa.
Przypomnijmy, że projekt KAWKA jest realizowany w oparciu o porozumienie zawarte 22 maja 2014 roku pomiędzy miastem a PGE GiEK. Łączne zaplanowane nakłady na realizację projektu wynoszą 65 mln złotych netto. W celu dostawy ciepła w 2015 roku zbudowano 3.500 m sieci i przyłączy ciepłowniczych w technologii rur preizolowanych oraz zakupiono 74 kompaktowe węzły cieplne. W celu podłączenia obiektów do systemu sieciowego w 2016 roku PGE wykona również około 3.500 m sieci i przyłączy cieplnych oraz zakupi i zamontuje 96 w pełni zautomatyzowanych kompaktowych węzłów cieplnych w poszczególnych obiektach.
Robert Borowy
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.