2016-04-07, Mija dzień
- Przyszła wiosna, Gorzów pięknieje, a my staramy się jak najszybciej uporządkować i posprzątać miasto po zimowym bałaganie – mówi prezydent Jacek Wójcicki i zaraz dodaje, że właśnie trwają prace na różnych odcinkach. To nie wszystko, bo odbywają się przetargi na utrzymanie porządku zieleni i czystości.
- W tym roku inaczej niż było to w poprzednich latach wydzieliliśmy śródmieście, w którym to odpowiedzialność za całość prac będzie odpowiadała tylko jedna firma. Oferty zostały już otwarte – dodaje prezydent.
Prace porządkowe wykonano już w parku Wiosny Ludów oraz w centrum miasta, aktualnie trwają m.in. przy ul. Chrobrego i Piłsudskiego. Dodatkowo od piątku 8 kwietnia planowane są prace pielęgnacyjne drzew przy ul. Kolejowej i Wawrzyniaka (15 szt.). W ramach tej samej umowy zadbano o krzewy (na pow. 1,5 ha) wzdłuż Trasy Nadwarciańskiej. Warto dodać, że w marcu przeprowadzono pielęgnację drzew przy ul. Myśliborskiej, Sportowej, al. Konstytucji 3 Maja, Fredry oraz Kruczkowskiego. Wiosnę czuć w miejskich parkach. Krokusy zdobią już park Wiosny Ludów. To tutaj jesienią ubiegłego roku wysadzono ponad 4 tys. cebul kwitnących roślin ozdobnych: krokusów, tulipanów i narcyzów. Zadanie kosztowało 26,5 tys. złotych.
Powracają do przetargu na utrzymanie czystości i zieleni w śródmieściu złożonych zostało sześć ofert. Najniższa na kwotę 1.710.870,97 zł. (szacowana wartość zamówienia to 1.980.000 zł.). Prace będą polegały na:
18 kwietnia zostanie otwarty natomiast przetarg na utrzymanie pozostałych terenów miejskiej zieleni. Zadanie będzie m.in. dotyczyło bieżącego utrzymania porządku terenów zielonych, koszenia, cięcia pielęgnacyjnego drzew i krzewów, odchwaszczania krzewów i żywopłotów, a także pielęgnacji tzw. różanek.
Prace będą prowadzone m.in. w 8 parkach i 7 rejonach miasta. Warto dodać, że jedno
z zadań - utrzymanie parku Kopernika i parku przy szpitalu psychiatrycznych - uwzględnia zapisy ustawy prawo zamówień publicznych i ustawy o zatrudnieniu socjalnym w kontekście obowiązku zatrudnienia przy realizacji tego zadania osób wykluczonych społecznie.
Umowy planuje się podpisać na 23 miesiące poczynając od 4 maja 2016 r.
- Wzorem ubiegłego roku w wiosenne sprzątanie miasta angażują się osadzeni z Zakładu Karnego – kontynuuje prezydent. – W sumie jest ich ośmiu. Na pierwszy ogień poszedł teren wokół stadionu Warty Ruszyliśmy również z mocną współpracą z Centrum Integracji Społecznej przy Stowarzyszeniu im. Brata Krystyna w Gorzowie. W tej chwili 15 podopiecznych pracuje w mieście, głównie w śródmieściu – tłumaczy.
Osadzeni pracują w wyznaczone dni od godziny 8.00 do 14.00. Harmonogram, z określeniem daty i lokalizacji terenów do sprzątnięcia, jest opracowywany na bieżąco ze względu na warunki pogodowe oraz możliwości organizacyjne. Zaśmiecone lokalizacje zgłaszają strażnicy miejscy, mieszkańcy oraz urzędnicy. Osadzeni m.in. pomagają przy likwidacji dzikich wysypisk śmieci, zamiataniu chodników i placów, usuwaniu skutków nawałnic oraz angażują się w prace zieleniarsko-ogrodnicze.
Za stałe utrzymanie czystości na ul. Chrobrego odpowiedzialne są dwie osoby, kolejne dwie monitorują i dbają o czystość na odcinku od ul. Dworcowej do ul. Herberta. Pozostałe osoby zajmują się oczyszczaniem terenów miejskich oraz likwidacją nielegalnych wysypisk śmieci. Do tej pory oczyszczono:
- ul. Jedwabniczą – prace porządkowe oraz wycinka samosiewów,
- park Czechówek – prace porządkowe oraz wycinka w pasie drogowym,
- ul. Myśliborską – prace porządkowe oraz grabienie liści.
Współpraca z osobami bezrobotnymi jest dla nich formą aktywizacji społeczno-zawodowej. Z tego tytułu za realizowaną usługę miasto nie ponosi kosztów.
(b,s)
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.