2016-04-26, Mija dzień
Radni z klubu Nowoczesny Gorzów złożą w środę na sesji rady projekt deklaracji w sprawie stosowania przez władze centralne i samorządowe orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. W ocenie Jerzego Wierchowicza deklaracja powinna być przyjęta zdecydowaną większością głosów.
- Jednogłośnego przyjęcia deklaracji nie będzie, gdyż zapewne przeciw zagłosują radni Prawa i Sprawiedliwości, którym w niesmak jest ta inicjatywa. Liczymy, że pozostali radni deklarację poprą, ale my chcemy pokazać, że dualizm prawny w kraju, jaki powoli się wytwarza jest bardzo szkodliwy nie tylko dla kraju, lecz pojedynczych obywateli – tłumaczy mec. Jerzy Wierchowicz.Jeżeli radni poprą ten pomysł Gorzów pójdzie śladami Warszawy, Łodzi i Poznania.
W deklaracji czytamy, że ,,Rada Miasta Gorzowa Wlkp. oświadcza iż podejmując uchwały będzie stosować się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, także gdy nie zostaną one opublikowane w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej Monitor Polski’’.
W dalszej części deklaracji radni Nowoczesnej wskazali na jednoznaczne brzmienie przepisu art.190 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, iż orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i powszechnie obowiązujące. Zaś w ostatnim fragmencie czytamy: ,,Rada Miasta Gorzowa Wlkp. zwraca się z apelem do wszystkich organów władzy państwowej i samorządowej w naszym kraju o poszanowanie zapisów Konstytucji tak przy stanowieniu jak i stosowaniu prawa’’.
Deklaracja jest formą stanowiska, która nie podlega kontroli wojewody i jest oparta na podstawie przepisu paragrafu 28 ust. 2 pkt. 1 Statutu Rady Miasta. – Przyjmując deklarację zgłosimy gotowość, że jako rada będziemy stosować się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. To jedyna w tej chwili dostępna metoda, żeby zwrócić uwagę na zagrożenie pojawienia się w kraju chaosu prawnego. Chcemy również zwrócić uwagę, że Konstytucję należy szanować – podkreśla Jerzy Wierchowicz.
Działacze gorzowskiego koła Nowoczesnej pochwalili się również, że zebrali ponad dwa tysiące podpisów pod petycją do premier Beaty Szydło, żeby opublikowała orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca dotyczące noweli ustawy o TK, a także odebrania przez prezydenta ślubowania od prawidłowo wybranych trzech sędziów.
- Tu nawet nie chodziło o same podpisy, ale wydźwięk całej akcji – mówi Maciej Łuczyński, członek zarządu lubuskiej Nowoczesnej. – W licznych rozmowach z mieszkańcami, którzy zdecydowali się złożyć podpis widać troskę o kraj i rosnącą świadomość prawną. Po tej akcji nie jestem zaskoczony, że aż 74 procent Polaków domaga się przestrzegania prawa konstytucyjnego, a przede wszystkim publikowania orzeczeń. Wbrew temu co próbuje nam wmówić premier Szydło obecna partia rządząca nie ma legitymacji do zmiany ustroju – tłumaczy.
RB
Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa (ZIPH) realizuje projekt Lubuskie Bony Rozwojowe – inicjatywę skierowaną do firm z województwa lubuskiego, które chcą inwestować w rozwój swoich pracowników i kompetencji.