2016-06-16, Mija dzień
Od czwartku do niedzieli (16-19 czerwca) w Gorzowie ma miejsce polsko-niemieckie Spotkanie Pokoleń pod hasłem „HISTORIA – KULTURA – EDUKACJA – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ”. Spotkanie odbywa się pod patronatem burmistrza Herfordu i prezydenta Gorzowa. Bierze w nim udział młodzież z Gorzowa i Herfordu oraz polscy i niemieccy przymusowi przesiedleńcy jako świadkowie historii.
Przedsięwzięcie ma charakter 4-dniowego seminarium o charakterze edukacyjno-poznawczym i jest skierowane do uczniów gorzowskich szkół średnich, które w poprzednich latach otrzymały wsparcie z Fundacji Brandenburg lub Fundacji Landsberg, czy też Bundesarbeitsgemeinschaft Landsberg/W. Stadt und Land e.V. - BAG (Stowarzyszenie Przedwojennych Mieszkańców Gorzowa/Landsberga/W.), a także do uczniów kolegium zawodowego im. Anny Siemsen w Herfordzie i do świadków historii II Wojny Światowej z Polski i Niemiec, w tym byłych mieszkańców historycznego miasta i powiatu Landsberg/W.
Szkoła z Herfordu – miasta partnerskiego Gorzowa, położonego w Nadrenii-Północnej Westfalii, nieopodal Bielefeld została zaproszona do przedsięwzięcia nieprzypadkowo. To w tej szkole przez 21 lat funkcję dyrektora sprawowała, zmarła w ubiegłym roku Ursula Hasse-Dresing – ostatnia przewodnicząca BAG. To m.in. dzięki jej osobistemu zaangażowaniu i zarządu BAG, w którym działały takie osoby jak Christa Greuling – wiceprzewodnicząca, Herbert Schimmel – członek zarządu i Karl-Heinz Wentzell – skarbnik zostały zorganizowane w Gorzowie w ostatnich latach takie przedsięwzięcia jak m.in.:
- Odrestaurowanie Fontanny Pauckscha na Starym Rynku,
- Odsłonięcie popiersia Maxa Bahra – współinicjator budowy Łaźni Miejskiej,
- Organizacja trzech Federalnych Zjazdów Landsberczyków w Gorzowie,
- Odsłonięcie Dzwonu Pokoju na Placu Grunwaldzkim,
- Liczne publikacje, wydawnictwa książkowe, tablice pamiątkowe poświęcone wybitnym postaciom miasta,
- Obchody Gorzowskiego Dnia Pamięci i Pojednania 30. stycznia każdego roku, począwszy od 1995,
- Wspólne projekty historyczne, kulturowe i naukowe zrealizowane w ramach współpracy z Archiwum Państwowym, Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gorzowie Wlkp.
- Wsparcie finansowe gorzowskich szkół (I LO, II LO, SP 15, Gimnazjum nr 9, ZS Gastronomicznych).
Seminarium bazuje w swoich założeniach na autentyczności, dlatego też do udziału zostali zaproszeni świadkowie czasu, którzy przeżyli wojnę i zmagali się z jej skutkami. W ramach planowanych działań w Gorzowie i w okolicy przewidziane są prelekcje i dyskusje z młodzieżą z obu miast partnerskich, jak również z polskimi i niemieckimi świadkami historii na temat II Wojny Światowej i jej skutków. Głównym celem spotkania jest wspieranie dobrosąsiedzkich kontaktów pomiędzy młodzieżą z Polski i Niemiec poprzez poznanie elementów historii II Wojny Światowej i jej skutków. Spotkanie ma się także przyczynić do zacieśnienia współpracy pomiędzy młodzieżą z obu miast partnerskich - Gorzowa i Herfordu. Ponadto udział w seminarium świadków historii wydarzeń II Wojny Światowej z Polski i Niemiec – byłych i obecnych mieszkańców historycznego Landsberga/W i okolic przyczyni się do lepszego poznania historii obu narodów i pozwoli młodzieży lepiej zrozumieć jej skutki. To z kolei pozytywnie wpłynie na kształtowanie się współpracy polsko-niemieckiej w przyszłości.
Spotkania młodzieży z Polski i Niemiec są bardzo różnorodne tak jak i zainteresowania młodych ludzi, w związku z tym koncepcja seminarium bazuje także na różnorodnych tematach począwszy od historii poprzez teraźniejszość do przyszłości. Jego program opiera się na wspólnym poznaniu trudnych elementów historii Polaków i Niemców ale także na wspólnym działaniu międzypokoleniowym (praca w polsko-niemieckich grupach roboczych). Dzięki temu młodzież będzie mogła odkryć i poznać różnice i podobieństwa wśród Polaków i Niemców, co z kolei może zmienić ich punkt widzenia na wiele kwestii jakie mają miejsce w otaczającym ich świecie oraz pozwolić im odkryć i lepiej zrozumieć to co własne i obce. A to z kolei stanowi podstawę do uczenia się tolerancji względem odmienności i różnorodności kulturowej. Tolerancja jest dziś szczególnie bardzo aktualna w świetle wyzwań przed jakimi stoi Unia Europejska w odniesieniu do migracji i uchodźców. Dobrosąsiedzka współpraca polsko-niemiecka, szczególnie wśród młodzieży kształtuje więzi między sąsiadami przyczyniając się tym samym do zapewnienia pokoju w Europie
Organizacja seminarium w tym terminie nie jest przypadkowa i przypada dokładnie w 25-rocznicę podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy (17. czerwca 1991 r.) pomiędzy Polską a Niemcami, który na trwałe zmienił stosunki polsko-niemieckie, a jego założenia stanowią do dziś jedną z podstaw ich pokojowego i przyjaznego rozwoju.
Celem spotkania jest także zidentyfikowanie obszarów dla potencjalnych wspólnych projektów, które mogłyby być realizowane przez młodzież z obu miast partnerskich w przyszłości.
Jacek Jeremicz
Germanista
Kierownik Projektu
PROGRAM SPOTKANIA POKOLEŃ
16.06 – 19.06.2016 r. w Gorzowie Wlkp. – Historia stosunków polsko – niemieckich podczas II. Wojny Światowej – Skutki i wydarzenia.
16.06.2016 (czwartek)
17.30 – 19.00 godz. Spotkanie uczestników (młodzież z Gorzowa, Herfordu (Anna-Siemsen-Berufskolleg), polscy i niemieccy przymusowi przesiedleńcy jako świadkowie historii) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie;
Powitanie, zapoznanie się uczestników, prezentacja programu i wprowadzenie w tematykę seminarium (AP) – Karl-Christoph von Stünzner-Karbe, Kurator Fundacji Brandenburg/Wolfgang Kuhlmann (Członek Rady Fundacji Brandenburg)/Jacek Jeremicz (germanista, Członek Rady Fundacji Brandenburg,Gorzów Wlkp.)
21.00 godz. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, mecz Polska - Niemcy
17.06.2016 (piątek)
9.30-10.30 godz. Referat wprowadzający: „Przymusowe ruchy ludności po 1945 jako skutek II. Wojny Światowej“ połączony z dyskusją – dr hab. Dariusz Rymar; miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie;
10.45-11.45 godz. Referat: „Życie w Gorzowie/Landsbergu w pierwszych latach po wojnie“ – (mgr. Monika Kowalska – Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzów, Kierownik Działu Historii)
12.00-13.30 godz. Praca w pl.-niem. grupach ze świadkami historii, temat: „Wspomnienia wydarzeń w II. Wojny i po jej zakończeniu – relacje i dyskusja“
15.30-17.00 godz. Prelekcja: „Projekt przyszłości – Gorzowski Ośrodek Technologiczny Sp. z o.o.”– mgr. Urszula Stolarska – Dyrektor zarządzający, członek zarządu, miejsce: GOT Stanowice
19.00 godz. Udział w koncercie: „Wizja Chopina w kosmosie“
18.06.2016 (sobota)
10.00-12.30 godz. Wspólne zwiedzanie miasta – mgr. inż. Ryszard Bronisz - Regionalista – połączone z wymianą doświadczeń w Zespole Szkół Gastronomicznych – projekt dofinasowany przez byłą Fundację Landsberg: klasa do nauki przedsiębiorczości– przyjęcie przez mgr. Małgorzatę Pawłowską – Dyrektor szkoły
14.30-16.00 godz. Prelekcja: „Postrzeganie dialogu polsko-niemieckiego Gorzów/Landsberg“ połączona z dyskusją – mgr. Jacek Jeremicz, miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie;
16.00-18.00 godz. Czas wolny (Poznanie Gorzowa/Landsberga pieszo)
20.00 godz. Wspólne spotkanie filmowe – Prelekcja nt. postaci Ks. Biskupa Wilhelma Pluty – Ks. dr Dariusz Gronowski – Postulator Procesu Beatyfikacji Ks. Biskupa, miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie;
19.06.2016 (niedziela)
9.30 – 10.30 godz. Wizyta w Przedszkolu Miejskim Nr 17(fakultatywnie dla uczniów polskich)
11.00-12.00 godz. Ocena i podsumowanie seminarium oraz jego efektów, miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie;
12.30-14.00 godz. Pobyt w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym „Słowianka“
16.00 godz. Powrót uczniów z Herfordu do domu.
Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa (ZIPH) realizuje projekt Lubuskie Bony Rozwojowe – inicjatywę skierowaną do firm z województwa lubuskiego, które chcą inwestować w rozwój swoich pracowników i kompetencji.