2016-07-06, Mija dzień
Pod koniec lipca zacznie się remont ulic Walczaka i Warszawskiej. Dla kierowców oznacza to gigantyczne korki w centrum miasta, dla pasażerów komunikacji zaś wyłączenie na pewien czas ruchu tramwajowego.
Prezydent miasta Jacek Wójcicki podpisał umowę na przebudowę 715 metrów ulicy Walczaka, na odcinku od ulicy Piłsudskiego wraz z rondem turbinowym przy ul. Jagiełły i włączeniem w ulicę Warszawską na odcinku 250 metrów. Ponadto przebudowana zostanie ulica Warszawska na odcinku 365 metrów, od skrzyżowania z ulicą IX Muz do skrzyżowania z ul. Cichońskiego wraz z przebudową tej ostatniej ulicy na odcinku 180 metrów.
- Jest to inwestycja realizowana w ramach przyjętego wieloletniego planu, na którą nasi mieszkańcy czekali od wielu lat – mówi prezydent Jacek Wójcicki. – I nie jest to tylko zmiana nawierzchnia, ale przede wszystkim wymiana całej sieci znajdującej się głęboko w ziemi. W tym sieci kanalizacji deszczowej i wodociągowej. Dlatego łączny koszt sięgnie blisko 15 mln złotych – tłumaczy prezydent.
Wiceprezydent ds. gospodarki Artur Radziński dodaje, że na razie miasto ma zagwarantowaną dopłatę z rezerwy ministerstwa finansów z wysokości 800 tysięcy złotych. Są to środki pozostałe z przetargu na remont ulicy Borowskiego. Miasto realizuje zadanie wspólnie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp.z o.o. w Gorzowie. Jest to druga wspólna inicjatywa, w ramach której PWiK przekazało swoją dokumentację projektową i upoważniło miasto do wyłonienia w ramach przetargu wspólnego wykonawcy, który zrealizuje zarówno roboty drogowe jak i sieci stanowiące własność PWiK. Dzięki temu spółka będzie mogła wymienić zniszczone sieci bez ponoszenia dodatkowych kosztów, które powstałyby, gdyby roboty realizowała indywidualnie.
- Mam nadzieję, że to nie wszystko, ponieważ będziemy zabiegali o dofinansowanie z innych źródeł zewnętrznych – mówi prezydent Radziński. – W tej chwili oczywiście nie jesteśmy w stanie stwierdzić, na jakie pieniądze możemy liczyć. Może się to okazać, że będzie to kilka procent, ale może być kilkadziesiąt. Proceduralnie wygląda to tak, że musimy zainwestować środki własne i jednocześnie będziemy aplikować o środki zewnętrzne – podkreśla i zapewnia jednocześnie, że środki przeznaczone przez PWiK na remont sieci wodociągowej nie wpłyną na podwyżkę odbioru ścieków. - Ta inwestycja nie będzie wprost rzutowała na obciążenia budżetów rodzinnych – dodał.
Zadanie wykona firma Taumer z Krakowa. Jak mówi Marcin Banasik, dyrektor handlowy, prace remontowe powinny rozpocząć się pod koniec lipca, zaś zakończenie jest zaplanowane na koniec listopada.
- Oczywiście cieszymy się, że możemy realizować tak prestiżową dla Gorzowa inwestycję i dziękujemy za zaufanie. Czujemy odpowiedzialność na barkach i nie ukrywam, że chcielibyśmy w przyszłości uczestniczyć w kolejnych inwestycjach w mieście. Dlatego deklarujemy pełne poświęcenie i gwarantujemy najwyższy profesjonalizm – zapewnia dyrektor.
Wyłoniony w przetargu nieograniczonym wykonawca będzie odpowiedzialny za przebudowę ulicy Walczaka i przebudowę ulicy Warszawskiej. Inwestorem robót drogowych: kanalizacji deszczowej, oświetlenia, torowiska i sieci trakcyjnej jest miasto Gorzów, a inwestorem robót dotyczących przebudowy sieci wodociągowej PWiK. Nadzór nad robotami pełnić będzie doświadczona firma EKO INVEST S.A. ze Szczecina, która jednocześnie realizuje nadzór nad największą inwestycją miasta – odwodnienie zachodniej części miasta.
RB, um
Zakres prac:
Przebudowa ulicy Walczaka będzie realizowana na odcinku o długości około 715 m od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Jagiełły wraz z przebudową odcinka ul. Jagiełły i ulicy Warszawskiej na długości ok. 250 m. W ramach prac wykonane zostanie:
- przebudowa konstrukcji jezdni wraz z nawierzchnią,
- budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu ul. Walczaka z ul. Jagiełły,
- przebudowa chodnika,
- budowa ścieżki rowerowej o nawierzchni asfaltowej,
- przebudowa kanalizacji deszczowej,
- przebudowa oświetlenia drogowego w technologii energooszczędnych lamp LED,
- przebudowa sieci wodociągowej,
- usunięcie kolizji z sieciami podziemnymi.
Przebudowa ulicy Warszawskiej będzie realizowana na odcinku o długości około 365 m od skrzyżowania z ulicą IX Muz do skrzyżowania z ul. Cichońskiego wraz z przebudową
ul. Cichońskiego na odcinku o długości ok. 180 m. Zakres robót:
- przebudowa konstrukcji jezdni wraz z nawierzchnią,
- przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną,
- przebudowa chodnika,
- budowa ścieżki rowerowej o nawierzchni asfaltowej,
- przebudowa kanalizacji deszczowej,
- oświetlenie w technologii energooszczędnych lamp LED,
- przebudowa sieci wodociągowej,
- usunięcie kolizji z sieciami podziemnymi.
Czy Gorzów jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami? Zdaniem szefa miejskich radnych Miasto powinno zintensyfikować działania, by bariery całkiem zniknęły.