2016-07-07, Mija dzień
- Był człowiekiem zabieganym, mającym mnóstwo energii i pasji. Miał ogromną wiedzę, lubił ludzi, potrafił ich zaangażować do wielu działań, ale najwięcej robił sam. Bardzo się cieszę, że mogłem poznać tego wybitnego człowieka - mówił Jan Kaczanowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gorzowa podczas odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Piotra Frankowa.
Uroczystość odbyła się w czwartek 7 lipca 2016 roku przed budynkiem Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie. Inicjatorem powstania tablicy był J. Kaczanowski, tablicę ufundował Jerzy Kaliszan, dyrektor WOM-u który zapowiedział też , że jesienią w Bibliotece Pedagogicznej zostanie zorganizowane spotkanie poświęcone Piotrowi Frankowowi.
W uroczystości wzięła udział Irena Franków, która podziękowała wszystkim za pamięć o mężu.
Piotr Franków był nauczycielem, społecznikiem, prezesem gorzowskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i pierwszym dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego .
Urodził się 29 czerwca 1938 roku w Rychcicach koło Drohobycza. W Gorzowie zamieszkał pod koniec lat 50. Tutaj ukończył Liceum Pedagogiczne. Studiował historię w Poznaniu na UAM, tam też zrobił doktorat. Przez długie lata pracował jako nauczyciel historii. Był wieloletnim dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 8, a potem dyrektorem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i pierwszym dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Pisał artykuły do „Gońca Polonijnego” o historii Lwowa, Drohobycza. Przez 20 lat prezesował gorzowskiemu Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Bez niego nie byłoby gorzowskiego festiwalu Kresoviana, czyli Regionalnych Spotkań Wykonawców Piosenki Kresowej, dorocznych zbiórek na kresowe cmentarze, zbiórek książek metodycznych dla nauczycieli języka polskiego w Drohobyczu. Z jego inicjatywy powstała też seria kart pocztowych o tematyce kresowej autorstwa artysty plastyka Dariusza Sapkowskiego.
Był aktywnym członkiem Gorzowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, przez 10 lat przewodniczył Komitetowi Okręgowemu Olimpiady Tematycznej „Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku”, a także członkiem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gorzowie Wlkp. Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany.
Zmarł 2 kwietnia 2013 roku.
Hanna Ciepiela
fot. Monika Markowska
Czy Gorzów jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami? Zdaniem szefa miejskich radnych Miasto powinno zintensyfikować działania, by bariery całkiem zniknęły.