2016-07-13, Mija dzień
Wzrost wynagrodzeń, najniższe od lat bezrobocie, pogłębiający się niż demograficzny, powszechne już zatrudnianie cudzoziemców – taki był miniony rok na lubuskim rynku pracy. Audit Doradztwo Personalne Sp. z o. o. wydał właśnie najnowszy Lokalny Raport Płacowy, najbardziej rzetelne opracowanie ilustrujące tendencje i prognozy w tym obszarze.
Zacznijmy od bardzo dobrych wiadomości dla Lubuszan – jak wynika z przygotowanego właśnie Lokalnego Raportu Płacowego, w różnym zakresie, jednak na niemal wszystkich stanowiskach pracodawcy planują w tym roku dalszy wzrost wynagrodzeń. Nie będzie również problemów ze znalezieniem pracy. 64% pracodawców ma w swoich planach zwiększenie zatrudnienia. Dla porównania jeszcze w ubiegłym roku taką deklarację składało 51% firm. Zapotrzebowanie na pracowników ma swoje bezpośrednie przełożenie na poziom bezrobocia w regionie. W kwietniu 2014 roku stopa bezrobocia wynosiła w Lubuskiem 14,9%, rok później 12,1%, zaś w tym roku tylko 9,9%.
Violetta Panasiuk-Strzyżewska, prezes Audit Doradztwo Personalne i autorka Raportu nie ma złudzeń, że sytuacja ta będzie się pogłębiać. Dlaczego? Od kilkunastu lat obserwujemy systematyczny spadek przyrostu naturalnego, który w latach dwutysięcznych zdecydowanie zwiększył dynamikę. W ubiegłym roku przyrost naturalny w naszym województwie osiągnął dramatyczny poziom -736, co oznacza, że na rynek pracy trafiać będzie coraz mniej osób. Jednocześnie stale wzrasta emigracja zarobkowa, w roku 2013 kraj opuściło blisko 1,8 miliona osób, rok później już prawie 2,5 miliona – mówi.
To, co obecnie dzieje się na lubuskim rynku pracy jest potwierdzeniem tez stawianych od lat przez prezes Auditu – nadszedł rynek pracownika. Konsekwencje tego są widoczne gołym okiem – większość dużych przedsiębiorstw już teraz posiłkuje się zatrudnianiem cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Ukrainy. Pracują u nas już nie tylko jako pracownicy produkcji bezpośredniej, jak było w ostatnich latach, lecz coraz częściej na stanowiskach specjalistycznych, jako inżynierowie, informatycy, spawacze.
Lubuskie firmy, chcąc zatrzymać w swoich szeregach najlepszych pracowników, zainwestowały w rozbudowane systemy motywacyjne. Stosowane są głównie takie benefity jak: prywatna opieka medyczna, dofinansowanie dojazdów do pracy, karty sportowe, czy nawet finansowanie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Efekt? Spada liczba osób, które z własnej woli odchodzą z firm. W roku 2014 stanowiły one 61% wśród ogółu odchodzących z pracy, rok później 52% i wskaźnik ten ciągle maleje.
O związaniu się na dłużej z pracodawcą decyduje w głównej mierze oczywiście wynagrodzenie. A to zanotowało w ostatnim roku wyjątkowe zwyżki. Średnie wynagrodzenie zasadnicze niewykwalifikowanego pracownika produkcji w roku 2014 wynosiło 1 828zł, rok później – 1 912zł. W przypadku wykwalifikowanego pracownika produkcji liczby te wynoszą odpowiednio 2 342zł i 2 583zł. Bardziej zdecydowany wzrost widać w średnim wynagrodzeniu specjalistów oraz przedstawicieli zawodów politechnicznych, nadal najbardziej poszukiwanych przez firmy. Spawacz mógł w roku 2014 zarobić 2 676zł, w roku 2015 – już 4 167zł! Podobnie specjalista ds. utrzymania ruchu, który w roku 2014 otrzymywał średnio 3 665zł, a już po roku – 4 007zł. Tendencja ta dotyczy także kadry kierowniczej – tu średnie zarobki wzrosły z 7 573zł w roku 2014 do 9 610zł w roku 2015.
Jakich zmian na lubuskim rynku pracy spodziewają się w najbliższych latach specjaliści z Auditu? Przede wszystkim konieczności inwestycji w młodzież i zmiany podejścia w przygotowaniu jej do wejścia na rynek pracy. Przykładem wdrożenia takiej filozofii jest realizacja pilotażowego projektu Klasy Patronackiej wraz z gorzowskim Technikum Mechanicznym nagrodzona niedawno w Warszawie. Tym co wyróżniało ten projekt na tle innych jest indywidualne podejście do ucznia, realne przygotowanie go do funkcjonowania na rynku pracy oraz stały kontakt z pracodawcami, którzy określają na jakich kompetencjach i umiejętnościach zależy im szczególnie. Taka zmiana w podejściu do młodzieży wchodzącej na rynek stanie się wkrótce koniecznością dla pracodawców, którzy już teraz mierzą się ze specyfiką rynku pracownika.
Audit Doradztwo Personalne Sp. z o. o
Środowiska patriotyczne Gorzowa upamiętniły Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.