2016-07-19, Mija dzień
Gorzowski szpital podpisał umowę z Kliniką we Frankfurcie nad Odrą dotyczącą współpracy w zakresie zarządzania szpitalami, jak i na płaszczyźnie medycznej dotyczącą oddziałów neurologii, neurochirurgii, ortopedii i traumatologii oraz zakładu radiologii i radioterapii.
- Jestem przekonany, że ta współpraca będzie się z czasem rozwijała – mówi Mirko Papanfuss, prezes Kliniki we Frankfurcie. - Z pierwszych informacji, z jakimi mogliśmy dzisiaj się zapoznać wynika, że gorzowski szpital posiada duży potencjał. Celem porozumienia jest, żeby z czasem mieszkańcy naszego regionu korzystali na tej naszej współpracy – dodał.
W ramach porozumienia przewiduje się nie tylko wzajemne wizyty kadry zarządzającej oraz medyczno-pielęgniarskiej, ale głównie wymianę doświadczeń w zakresie nowoczesnych metod leczenia i innych usług medycznych z uwzględnieniem spraw związanych z ratownictwem.
Zanim doszło do podpisania umowy lekarze z frankfurckiej kliniki już odwiedzili wybrane oddziały gorzowskiego szpitala, odbyło się także spotkanie ordynatorów obu lecznic, w trakcie którego przyjęto wstępny harmonogram współpracy. Jak mówi prezes naszego szpitala Jerzy Ostrouch, w pierwszej kolejności gorzowscy lekarze wybiorą się do Frankfurtu i przyjrzą się pracy tamtejszym lekarzom.
- Bardzo nam zależy na podpatrzeniu działalności szczególnie Zakładu Radioterapii, bo – jak wiadomo – budowa podobnego zakładu jest naszym priorytetem. Dodam jeszcze, że obie lecznice wielkością są podobne do siebie, różnią się za to budżetem, jaki mają do dyspozycji – zauważył.
Obie placówki zgodziły się również na organizowanie staży i praktyk na wybranych kierunkach oraz specjalizacjach, a także organizowanie konferencji naukowych z udziałem autorytetów z poszczególnych dziedzin medycyny.
Zastępca dyrektora ds. leczniczych w gorzowskim szpitalu dr Piotr Gratkowski jest bardzo zadowolony z zawartej umowy.
- Współpraca ma służyć polepszeniu i pogłębieniu kontaktów. Ponadto granica państwowa pomiędzy nami od lat jest otwarta, my jeździmy do nich, Niemcy do nas i taka wymiana doświadczeń przyniesie korzyści obu stronom. Nie oceniałbym tu, kto może więcej na tym skorzystać, kto mniej. Musimy na razie poczekać na ukształtowanie szczegółowego projektu współpracy, a tym zajmą się ordynatorzy poszczególnych oddziałów – wyjaśnił.
W tekście porozumienia możemy wyczytać między innymi, że w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników współpracy partnerzy wspólnie zabiegać będą o pozyskanie środków pomocowych z Unii Europejskiej, w tym choćby z programu EWT-Interreg VA.
RB
Czy Gorzów jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami? Zdaniem szefa miejskich radnych Miasto powinno zintensyfikować działania, by bariery całkiem zniknęły.