2016-07-29, Mija dzień
Jarmark folkowy, stoiska rękodzielników, potrawy lokalnych stowarzyszeń, stoiska interaktywne dla dzieci, malowanie buziek i koncerty – tak w skrócie zapowiada się wydarzeniem pod nazwą „Folkowe Lubniewice”. Na rynku zaprezentują się: wokaliści Gminnego Ośrodka Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach, Kapela Podwórkowa Z kopyta, zespół Po Zgonach oraz Maja Sikorowska & Sokół Orkestra. Folkowe Lubniewice odbędą się w sobotę 30 lipca na rynku w Lubniewicach. Początek o godz. 16.00.
Kapela Podwórkowa „Z KOPYTA” - istnieje od 2006 roku i działa przy Konińskim Domu Kultury. Zespól liczy 6 osób: Larysa Gruszka-skrzypce , saksofon--Jerzy Maciejewski – gitara, wokal--Zenon Skowroński – akordeon--Bogdan Piskorz – gitara basowa--Grzegorz Wypychowski -instrumenty perkusyjne, akordeon--Marek Jesiołowski – bandżo, wokal. Repertuar kapeli to przede wszystkim muzyka podwórkowa i biesiadna oparta w większości o autorskie melodie i teksty opisujące głównie własne podwórko i okolice. Zespół od wielu lat wyjeżdża na festiwale i przeglądy kapel podpórkowych, gdzie odnosi liczne sukcesy. Zespół między innymi zajął 3 miejsce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel Podwórkowych w Grajewie oraz nagrodę prezesa „Radia Białystok”. Uzyskał również 3 miejsce oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim oraz 2 miejsce podczas Wielkopolskiego Przeglądu Kapel „Kapeliada 2012”.
Po Zagonach - pod tą nazwą muzycy występują od jesieni 1997 roku. Od tego czasu bawią publiczność w Polsce i wielu krajach Europy frywolnymi przyśpiewkami, skocznymi polkami, siarczystymi oberkami. Są to oryginalne melodie ludowe, artystycznie opracowane przez nich samych i Ludwika Roka - eksperta w dziedzinie muzyki ludowej. Pochodzą one z różnych regionów Polski, m.in. łowickiego, rzeszowskiego, kieleckiego, śląskiego, sądeckiego a także rodzimej Wielkopolski. Zarówno w opracowaniach, jak również w interpretacji utworów, muzycy starają się uwzględniać charakterystyczne wzory wykonawcze autentycznych kapel ludowych. Kapela Po zagonach to jednak nie tylko tradycyjnie opracowane polskie melodie ludowe. Muzycy sięgają także do bardziej nowoczesnych środków wyrazu poszerzając instrumentarium i wykraczając poza ramy muzyki tradycyjnej, jak również włączając do swojego repertuaru wiele melodii z innych krajów.
W 1999 roku kapela zdobyła I Nagrodę na Międzywojewódzkich Spotkaniach Kapel, Śpiewaków, Instrumentalistów i Gawędziarzy Ludowych w Żninie. W roku 2002 grupa wystąpiła na Festiwalu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2002 organizowanym przez Polskie Radio - Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz na Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe. Wielokrotnie brała udział w zagranicznych festiwalach i imprezach folkowych, m.in. w Bawarii, Serbii, Francji, Belgii, Luksemburgu, Holandii.
Maja Sikorowska - wykształcenie muzyczne w klasie fortepianu, a także licencjat na krakowskiej AWF. Przez wiele lat wokalistka zespołu Pod Budą, z którą wystąpiła na wielu koncertach w Polsce, USA i Kanadzie. Śpiewa także w języku greckim (Grand Prix Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu). Od 2005 roku koncertuje z zespołem własnym u boku ojca, Andrzeja Sikorowskiego i innych krakowskich muzyków. Wspólnie z Andrzejem Sikorowskim nagrała polsko-grecką płytę „Kraków-saloniki” (platynowa płyta), nominowaną w 2006r do Fryderyków, płytę z kolędami i pastorałkami. Współpracuje także z krakowskim zespołem Kroke, z którym w 2011 roku nagrała płytę AVRA - poruszające współbrzmienie głosu i instrumentów przenosi słuchaczy w południowe rejony Europy, wprost do słonecznej Grecji. Obecnie współpracuje z Przemkiem Sokołem i jego zespołem Sokół Orkestra.
Przemysław Sokół - trębacz, aranżer, kompozytor. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku lat siedmiu w klasie fortepianu, w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Krakowie. Siedem lat później został uczniem Państwowego Liceum Muzycznego im. F. Chopina, gdzie rozpoczął naukę gry na trąbce. W roku 1999 rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, które ukończył z wyróżnieniem w 2005 roku. Miłośnik jazzu, muzyki bałkańskiej, latynoskiej i szeroko pojętej muzyki świata. Współpracował zarówno z orkiestrami symfonicznymi, jak i wieloma wybitnymi artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne - min. Katarzyną Geartner, Agnieszką Chrzanowską, Pauliną Bisztygą, Renatą Przemyk, Markiem Bałatą, Maciejem Maleńczukiem, Januszem Radkiem, Zespołem Bakshish oraz wieloma innymi. Współtworzy Frittatę - zespół zapraszany na międzynarodowe festiwale min. przez Nigela Kennedy'ego. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, min. Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem im. Juliusza Słowackiego oraz Teatrem Ludowym. Dzięki dużej rozpiętości fascynacji muzycznych, jego gra nabiera wyrazistego charakteru, wywodzącego się z jazzowych korzeni, co w połączeniu z wpływami muzyki etnicznej daje oryginalną poetykę.
Sokół Orkestra - to projekt będący odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną. Zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty dęte blaszane. Główny nacisk został tu położony na unikalny styl grania na tych instrumentach, charakterystyczny dla Bałkanów. Ale nie tylko. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii są tu również melodie z terenów Polski. Niektóre tak stare, że prawdopodobnie pamiętają jeszcze czasy przedchrześcijańskie... Jest to więc próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane. A wszystko to uderza z piorunującą siłą instrumentów dętych blaszanych.
Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach
11 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Śmiecenia – święto, która przypomina, że czyste środowisko zaczyna się od odpowiedzialnych decyzji każdego z nas.