2016-08-17, Mija dzień
W wyniku nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych to teraz wojewodowie będą opiniowali wnioski dotyczące nowych inwestycji. Będą to czynili głównie w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych, priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej oraz opinię dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.
- Priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej przyjęliśmy, zgodnie zresztą z ustawą, w porozumieniu z radą ds. potrzeb zdrowotnych – mówi wojewoda lubuski Władysław Dajczak. - Poszliśmy nawet dalej i skonsultowaliśmy dokument z podmiotami prowadzącymi szpitale oraz z samorządami na poziomie powiatów. W sumie wysłaliśmy ponad 120 pism z prośbą o konsultacje i wszystkie uwagi zostały zawarte w końcowych dokumentach. Teraz najważniejsza będzie współpraca na linii wojewoda-urząd marszałkowski, bo nie wyobrażam sobie dwoistości w obszarze prowadzenia wojewódzkiej polityki zdrowotnej. Jestem przekonany, że będziemy działać w jednym kierunku, w interesie społecznym – podkreślił.
Wicewojewoda Robert Paluch, który jest jednocześnie przewodniczącym rady ds. potrzeb zdrowotnych wyjaśnił, że w nowych uwarunkowaniach zbieżność polityki zdrowotnej wojewodów musi być bardzo ścisła z instytucjami finansującymi służbę zdrowia na poziomie regionów.
- Lubuska rada ds. potrzeb zdrowotnych przyjęła priorytety, jej lista zawiera trzy obszary wyznaczające kierunki działań. Cały dokument został przyjęty tylko przy jednym głosie przeciwnym, co pokazuje, że wszystkie zainteresowane strony zgodziły się z wyborem aż 33 priorytetów w kolejności według określonego poziomu istotności – tłumaczy wicewojewoda.
Jako najbardziej istotne wskazano m.in. działania w zakresie:
- onkologii (poprawa dostępności do kompleksowego leczenia oraz profilaktyka),
- profilaktyki występowania otyłości i cukrzycy (zwłaszcza u dzieci i młodzieży),
- rozwoju opieki geriatrycznej,
- wzmocnienie potencjału kadrowego,
- profilaktyki chorób układu krążenia,
- zapewnienia dzieciom wielospecjalistycznej opieki na terenie województwa,
- profesjonalnej opieki dla osób przewlekle chorych.
Priorytety zostały ustalone na okres, na który sporządza się mapę regionalną, czyli do końca 2018 roku.
- Jednym z głównym kryteriów oceny zasadności danej inwestycji jest wpisywanie się w listę priorytetów – mówi Bożena Chudak, dyrektor wydziału zdrowia w LUW. - Mówimy tutaj o inwestycjach w zakresie szpitalnictwa przekraczających trzy miliony w okresie dwóch lat, bądź w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, kiedy wartość inwestycji w okresie 24 miesięcy przekroczy dwa miliony złotych. W sytuacji, kiedy wnioskodawca będzie starał się o dofinansowanie ze środków unijnych, niezależnie od wartości inwestycji, ale też zakresu udzielania świadczeń, również będzie musiał ubiegać się o taką ocenę, podobnie jak o opinię Narodowego Funduszu Zdrowia. Ostateczną decyzję każdorazowo wydawać będzie wojewoda – podkreśla dyrektor.
Podstawą do wydania opinii o celowości inwestycji będzie wypełniany przez wnioskodawcę specjalny formularz - Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, tzw. IOWISZ. Projekt formularza zawiera 34 pytania odpowiadające różnorodnym priorytetom istotnym z perspektywy systemu ochrony zdrowia. Przyjęta metodologia ma zagwarantować, że pozytywnie będą oceniane projekty zgodne nie tylko z mapami potrzeb zdrowotnych, ale i priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej.
- Mogę powiedzieć, że już dwa wnioski z urzędu marszałkowskiego wpłynęły do nas i zostały rozpatrzone – mówi wicewojewoda Robert Paluch. – Pierwszy dotyczy budowy Zakładu Radioterapii w Gorzowie, drugi Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Po wstępnej analizie wydziału zdrowia jesteśmy zgodni, że obie inwestycje wpisują się w przyjęte priorytety i zapewne opinia będzie pozytywna – kończy.
RB
Środowiska patriotyczne Gorzowa upamiętniły Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.