2016-08-21, Mija dzień
Trzy miesiące temu powstał ogród społeczny przy ulicy Krótkiej 11. Sąsiedzi z Dzielnicy Małyszyn postanowili pójść w ślady poprzedników i przy udziale Green Cross Poland oraz władz miasta stworzą kolejne miejsce na uprawę roślin w przestrzeni Gorzowa. Start 22 sierpnia o godzinie 11:30 przy ulicy Złotego Smoka 6!
Mieszkańcom z ulicy Złotego Smoka bardzo zależało na tym, aby ogród powstał jeszcze w tym roku. Formalności związane z pozyskaniem zgody na użytkowanie terenu czy zebraniem podpisów sąsiadów na deklaracji założenia ogrodu, bywa czasochłonne, dlatego bardzo ważne jest aby współpraca międzysektorowa przebiegała sprawnie. Informacje o projekcie „Nasz ogród społeczny” mieszkańcy uzyskali od pracowników socjalnych Renaty Dzikowskiej, Justyny Gackowskiej, Emilii Waberskiej oraz animatora lokalnego, Joanny Ładziak. Zdaniem Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Rozwoju, Jacka Szymankiewicza: „Cieszę się, że Gorzowianie są coraz bardziej otwarci na inicjatywy obywatelskie. Dobry klimat w codziennym życiu, daje niebywałą energię do pracy i działania. To ważne, że w Gorzowie mamy kolejny zielony zakątek, miejsce, które zbliża nas do natury i pozwala na chwilę wytchnienia w mieście”.
Pomysł na zagospodarowanie terenu wziął się z lokalizacji bloku socjalnego na obrzeżach miasta Gorzowa, w której też obrębie funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna. Mieszkańcy wszędzie mają daleko, a najbliższy sklep znajduje się w odległości 4 km. Jedynym miejscem do spędzania czasu wolnego jest plac zabaw. Teren wokół budynku jest zaniedbany, w okolicy są rozbierane nieczynne zakłady produkcyjne, mieszkańcy codziennie patrzą na sterty gruzu. Społeczność lokalna w ramach spotkań z animatorem lokalnym postanowiła znaleźć sposób na uatrakcyjnienie przestrzeni. Ogród społeczny przy ulicy Złotego Smoka będzie nosił nazwę „Na krańcu świata.” „Dzielnica Małyszyn oraz przylegająca do niej miejscowość Baczyna między, którymi jest usytuowany blok socjalny, jest obszarem częściowo zalesionym i posiada tereny, skwerki zielone, ale dla polepszenia warunków otoczenia w pobliżu bloku wskazane jest zagospodarowanie terenu. Polepszy to estetykę otoczenia i warunki zamieszkania, a także będzie sprzyjać budowaniu więzi społecznych oraz zmniejszy odczucie izolacji od innych dzielnic” – mówi Joanna Ładziak, animator lokalny.
Ogród społeczny „Na krańcu świata” może stać się wizytówką Małyszyna, podobnie jak w przypadku otwartego w kwietniu ogrodu w dzielnicy Zakanale. W ciągu ostatnich miesięcy widać ogromne zmiany na podwórku przy ulicy Krótkiej 11. Sąsiedzi zagospodarowali ogród o własnoręcznie zrobiony płot czy ławki. Szkółka Drzew i Krzewów przekazała ponad 100 sadzonek berberysu na utworzenie żywopłotu. Ogród jest stałym miejscem spotkań dorosłych i dzieci. Mieszkańcy starają też o ufundowanie placu zabaw dla dzieci.
Drugi ogród społeczny w Gorzowie Wielkopolski, a trzeci w województwie lubuskim (w czerwcu 2016 roku został otwarty ogród społeczny w Żarach) powstaje w ramach akcji „Nasz Ogród Społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat. Kampania pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo na portalu www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.
„Cieszymy się, że miasto otwarte na inicjatywy obywatelskie, jakim jest Gorzów Wielkopolski, drugi raz przystępuje do kampanii. Mieszkańcy tego miasta udowadniają, że ożywianie przestrzeni miejskich i nadawanie im nowych funkcji, oprócz większego zaangażowania się w sprawy swojej „małej ojczyzny”, buduje również dialog z Władzami Miasta” – dodaje Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.
Kampania pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo na portalu www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.
„Życie w mieście, wśród spalin i ciągłego hałasu, bez dostępu do zieleni byłoby niezwykle uciążliwe. Rośliny w mieście pełnią funkcję ozdobną - taka była pierwotna przyczyna ich uprawy na terenach miejskich - ale to tylko jedna z licznych korzyści, które daje ludziom ich sąsiedztwo. Gdy dodamy do tego tereny wodne, parki, miejskie pasieki, zielone dachy i ściany oraz inteligentne systemy oszczędzania energii i zarządzania wodą deszczową - miejskie życie zacznie przypominać raj. A co najważniejsze: by do tego doprowadzić nie trzeba kończyć żadnych dodatkowych studiów - wystarczy trochę wyobraźni, otwartości i kreatywności. Każdy dziś może zostać inżynierem zielonego miasta” – mówi Grzegorz Młynarski, socjolog, Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.
Po pierwszych sukcesach programu „Nasz ogród społeczny”, w tym roku zostanie otwartych około dwudziestu ogrodów społecznych w całej Polsce. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland.
„Ideą tworzenia ogrodów społecznych Green Cross Poland, zapoczątkowała zmiany w małych ojczyznach, jakim są osiedla. Mimo, iż ich działania koncentrują się na aspekcie ogrodnictwa oraz ekologii, tak naprawdę efekty wspólnego zakładania ogrodów sięgają głębiej, łącząc ludzi w różnym wieku i o odmiennych poglądach” - mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu firmy W. Legutko. – „Cieszę się, że nasze przedsiębiorstwo jest partnerem akcji „Nasz ogród społeczny”, bo razem nie tylko upiększamy krajobraz polskich miast. Przede wszystkim wnosimy dodatkowy element w relacje między uczestnikami kampanii i pokazujemy, iż ogrodnictwo to ciekawe hobby. Wierzę, że liczba zasianych roślin dorównuje ilości zawartych przyjaźni przy wspólnym zakładaniu ogrodu”..
Natalia Grygiel, Koordynator projektów, Green Cross Poland
Środowiska patriotyczne Gorzowa upamiętniły Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.