2016-08-28, Mija dzień
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie to największa lecznica w regionie.
Na badania i leczenie każdego roku przyjeżdża tu ok. 70 tysięcy pacjentów. Są wśród nich nie tylko mieszkańcy północnej części województwa lubuskiego, ale także mieszkańcy ościennych regionów (województwa zachodniopomorskiego i Wielkopolski).
Atutem gorzowskiego szpitala są dostosowane do europejskich standardów oddziały oraz szeroka gama poradni i zakładów diagnostycznych, w których na miejscu, przez całą dobę można skorzystać z możliwości badania przy użyciu rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego, czy pełnego spektrum badań laboratoryjnych. Szpital rocznie wykonuje ok. 160 tysięcy badań. To nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie sprzęt, którego do wykonywania badań, na co dzień, używają lekarze w gorzowskiej lecznicy. Inwestycje w sprzęt to, obok ciągłej poprawy jakości świadczonych usług i komfortu pobytu pacjentów, jeden z głównych celów zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
Od czasu przekształcenia w spółkę prawa handlowego (we wrześniu 2013 r.) gorzowski szpital zainwestował już dziesiątki milionów złotych, głównie w poprawę infrastruktury (remonty oddziałów, ciągów komunikacyjnych i wind) i sprzęt (m.in. Gamma Kamera SPECT – CT). Plan na ten rok to wydatki inwestycyjne rzędu 14,5 mln złotych.
USG dla kardiologów
Pacjenci i personel Oddziału Kardiologii już korzystają z nowego - kupionego ze środków własnych lecznicy, wartego prawie 400 tysięcy złotych - aparatu USG marki Philips, który pomaga postawić diagnozę na podstawie oceny budowy i pracy serca pacjenta. Nowe urządzenie pozwala nie tylko na standardowe badanie serce metodą przezklatkową, która pomaga znaleźć przyczynę zaburzeń relaksacji mięśnia sercowego i nieinwazyjnego wykrywania choroby wieńcowej). Dzięki specjalnej głowicy, w którą jest wyposażony, badanie serca można zrobić przez... przełyk. Stosuje się je u osób, u których obrazy standardowego USG są słabej jakości lub w poszukiwaniu skrzeplin w jamach serca.
Zaletą nowego aparatu USG jest jego mobilność (urządzenie w kilka chwil można przewieźć na inny oddział szpitala, czy ustawić je bezpośrednio przy łóżku pacjenta) oraz możliwość archiwizacji badań i ich wyników na dysku twardym.
Laser dla urologów
Na potrzeby pacjentów Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej szpital kupił laser chirurgiczny. Jest on wykorzystywany do zabiegów m.in. usunięcia gruczolaka prostaty. Użycie aparatu z powodzeniem zastępuje tradycyjne metody leczenia tego schorzenia.
Jedną z największych zalet urządzenia i zabiegów wykonywanych z jego użyciem jest brak krwawienia i niewielka ingerencja w ciało. Dzięki temu metodę tę można stosować także wśród pacjentów, u których ze względu na obciążenia kardiologiczne nie można było przeprowadzić operacji prostaty metodą tradycyjną. Wykorzystanie lasera pozwala na skrócenie czasu operacji i szybszy powrót do aktywności fizycznej pacjenta, bo zmienione chorobowo tkanki pod wpływem działania lasera o dużej mocy są zamieniane w parę wodną i... „wyparowują”.
Tradycyjne, przezcewkowe usunięcie gruczolaka prostaty wiąże się z sięgającym ok 10% ryzykiem powikłań. Głównie chodzi o krwawienie, zwężenie cewki moczowej, zaburzenia funkcji seksualnych, nadciśnienie tętnicze, nudności i bóle głowy. Co dziesiąty chory w ciągu następnych 10 lat zwykle potrzebuje kolejnej operacji. Ten sam zabieg wykonany laserem zmniejsza ilość powikłań. Ma to związek z krótszym cewnikowaniem, mniejszym ryzykiem krwawień śród- i pooperacyjnych. Niewątpliwą zaletą jest też krótszy czas hospitalizacji, który z 5 dni można ograniczyć do 2 dni.
Usuwanie gruczolaka prostaty laserem diodowym to metoda, którą można stosować także u osób, które z powodów światopoglądowych czy religijnych nie zgadzają się na transfuzję krwi, jak np. Świadkowie Jehowy.
Plany inwestycyjne
Wartość sprzętu, jaki ma trafić do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. do końca 2016 r. jest szacowna na prawie 6 milionów złotych. Będą to m.in. nowy aparat USG (wartości 365 tysięcy złotych) na potrzeby Oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii i Gastroenterologii. Z nowego aparatu USG będzie też korzystać personel medyczny Oddziału Reumatologii i Chorób Płuc. Nowy cyfrowy aparat RTG (wartości ponad 600 tysięcy złotych) trafi do Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej. Nieco mniejszy, ale doposażony o ramię C, aparat RTG (wartości 290 tysięcy złotych) będzie też służył pacjentom Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii Dziecięcej. Takie aparaty rentgenowskie umożliwiają wykonywanie zdjęć RTG bezpośrednio podczas zabiegów i operacji. Jego kształt pozwala na łatwe przysunięcie urządzenia do stołu operacyjnego.
Nowy sprzęt (4 inkubatory, wartości 300 tysięcy złotych) trafi na Oddział Noworodkowy z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem. Szpital inwestuje też w inne oddziały. Wartość aparatury i drobnego sprzętu medycznego, który w 2016 r. będzie wykorzystywany m.in. przez Blok Operacyjny sięga 200 tysięcy złotych. Szpital kupi też nowe aparaty do dializ, a wyposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej terapii będzie kosztowało ponad 270 tysięcy złotych.
Zarząd gorzowskiej lecznicy na tym nie poprzestaje. Kolejne 8 milionów zainwestuje w modernizację bazy lokalowej i infrastruktury szpitalnej. Kompleksowego remontu doczeka się m.in. Centralna Sterylizatornia, do zadań, której należy przygotowanie i zaopatrywanie oddziałów i poradni w materiały sterylne takie jak narzędzia i sprzęt oraz materiały opatrunkowe.
Agnieszka Wiśniewska
Fot. Archiwum
Architekt Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz zaprasza do udziału w ostwartym spotkaniu na temat przebudowy Bulwaru Wschodniego.