2016-09-13, Mija dzień
Za trzy lata rynek na gorzowskim Zawarciu ma zmienić swoje oblicze i stać się nowoczesnym, europejskim miejscem do handlu i dla producentów z branży rolno-spożywczej. Ma zostać wyremontowana hala targowa a na miejscu obecnie prowadzonej sprzedaży pod chmurką ma powstać zadaszenie.
- Od pewnego czasu zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby nasz słynny rynek na Jerzego, który cieszy się ogromną popularnością, zaczął funkcjonować w ucywilizowanych warunkach – mówi prezydent Jacek Wójcicki. – I chodzi tu zarówno o samych kupców, jak też mieszkańców, którzy gremialnie zaglądają w to miejsce, ale nie mają teraz szansy zrobienia zakupów w odpowiednich warunkach. I znaleźliśmy rozwiązanie, a stało się ono możliwe dzięki podjęciu współpracy z naszym partnerskim miastem zza Odry, dokładnie z Frankfurtem. Od dwóch miesięcy prowadzimy z nimi rozmowy na temat wspólnego projektu – dodaje prezydent.
Projekt dotyczy modernizacji targowiska miejskiego w Gorzowie i wybudowania Centrum Produktów Regionalnych we Frankfurcie nad Odrą. Projekt będzie podzielony na dwa etapy. Pierwszy mały projekt pilotażowy, który ma być przygotowany już do końca roku będzie dotyczył zbadania potrzeb i oczekiwań kupców oraz klientów. Drugi właściwy powinien być ukończony w ciągu trzech lat. Celem działań nie jest tylko modernizacja targowiska, ale promocja produktów regionalnych i ścisła transgraniczna współpraca handlowa.
- Od razu chcę powiedzieć, że celem rozwoju targowiska nie jest tworzenie konkurencji dla będącej po sąsiedzku galerii Nova Park, a raczej uzupełnienie oferty handlowej – podkreśla prezydent.
Wartość całego zadania to około 3 milionów euro, z czego połowa ma być w ramach programu unijnego Interreg VA. Pozostałą kwotę będzie musiało wyasygnować miasto i Gorzowski Rynek Hurtowy, aczkolwiek – jak tłumaczy prezes GRH Bogusław Bukowski – istnieją możliwości pozyskania środków z innych programów. Choćby z Programu Rewitalizacji Obszarów Wiejskich czy Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2000.
Podczas prac budowlanych najważniejszym elementem będzie zagospodarowanie dla handlu stojącej teraz praktycznie pustej hali nr 1, zadaszenie terenu sprzedażowego, budowa zaplecza techniczno-magazynowego i uporządkowanie przestrzeni parkingowej.
- Realizacja projektu będzie silnym impulsem dla rozwoju Zawarcia oraz branży rolno-spożywczej i to w perspektywie 20-30 lat. Musimy pójść w tym kierunku, bo zainteresowanie rynkiem od marca do listopada jest ogromne a warunki, w jakich jest prowadzona działalność nie przystają do dzisiejszych realiów – dodaje prezes GRH Bogusław Bukowski.
Dzięki pracom modernizacyjnym powinna zwiększyć się ilość stanowisk handlowych. Obecnie jest ich około 170.
- Mam nadzieję, że ten rynek da impuls do rozwoju następnych. Zresztą już pracujemy nad przywróceniem ryneczku na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Garbary. I wszędzie będziemy je stawiać tam, gdzie tego będą chcieli mieszkańcy i gdzie oczywiście zostanie to zaakceptowane przed kupców oraz klientów – kończy prezydent Wójcicki.
RB
W związku z brakiem możliwości bezpiecznego poruszania się autobusów MZK na odcinku remontowanej drogi od granic miasta do Czechowa od środy (14 maja) do odwołania zawieszona zostaje autobusowa obsługa miejscowości Czechów.