2016-09-16, Mija dzień
Prezydent Jacek Wójcicki zdecydował jednak o zakupie dawnego biurowca Przemysłówki przy Wełnianym Rynku, gdzie ostatni miał swoja siedzibę jeden z banków. Właśnie podpisano akt notarialny w tej sprawie. Po koniecznych remontach i odpowiedniej adaptacji ma się tam znaleźć m.in. Centrum Usług Wspólnych dla gorzowskich placówek oświatowych oraz Miejskie Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Sztuki. Obiekt kosztował budżet miasta 5, 9 mln zł.
Oto komunikat Urzędu Miasta w tej sprawie:
Gorzów zmienia się dla mieszkańców. Kierunki wyznaczone w Wieloletnim Planie Inwestycyjnych miasto realizuje zgodnie z przyjętymi harmonogramami. Wdrażane są też nowe rozwiązania, które służą naszemu miastu. Są one odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz instytucji działających w Gorzowie. Jednym z nich jest zakup oraz przystosowanie do funkcji użytkowo-kulturalnej nieruchomości przy ul. Wełniany Rynek 18.
W Gorzowie intensywnie rozwijają się osiedla, powstają nowe budynki mieszkalne i usługowe. W procesie zmiany nie możemy zapominać o najważniejszej części Gorzowa - jego centrum. Prezydent Jacek Wójcicki, po otrzymaniu przeprowadzonej ekspertyzy budowlanej oraz rekomendacji Architekta Miejskiego, podpisał umowę kupna nieruchomości.
Najważniejszy dokument, określający stan obiektu potwierdza, iż jest on obecnie w bardzo dobrym stanie. Spełnia wymagane warunki normowe pod względem bezpieczeństwa konstrukcji, a jego techniczne zużycie określa się w ekspertyzie technicznej tylko na 15%. Budynek niedawno został wyposażony w instalację oddymiania klatek schodowych zintegrowaną z systemem powiadamiania o pożarze i systemem samozamykających się drzwi przeciwpożarowych na każdej kondygnacji. Obiekt był poddany częściowej termomodernizacji i z tego punktu widzenia może być użytkowany bez dodatkowych nakładów w tym zakresie, jednakże ze względu na nowe wymagania obowiązujących przepisów w perspektywie powinien być docieplony. Usytuowanie budynku, a w szczególności duża działka przynależna do niego pozwalają na adaptację części niskiej oraz zlokalizowanie rozbudowy na cele placówek kultury. Tego rodzaju zagospodarowanie działki będzie niezwykle korzystne z punktu widzenia uzupełnienia zabudowy w centrum i właściwego kształtowania tkanki urbanistycznej. Dodatkowym walorem byłaby możliwość aktywności obu placówek w oparciu o skwery przed dawnym Empikiem i od strony ulicy Jagiełły. Zaletą funkcjonowania części biurowej w pierwszej połowie dnia, a części kulturalnej po południu i wieczorem byłoby dodatkowe uaktywnienie centrum jako całości. Nakłady na przystosowanie obiektu do bieżących potrzeb w części biurowej będą relatywnie nieduże.
Budynek w rękach miasta, stanie się ważnym elementem skupiającym aktywność mieszkańców oraz pobudzi czynniki centrotwórcze. Obiekt będzie generował aktywność od rana do wieczora. W tym zakresie słusznym rozwiązaniem wydaje się być wykorzystanie istniejącej przestrzeni, która daje duże możliwości adaptacji, na rzecz instytucji kultury (MCK, MOS). Środki na wspomniane instytucje kultury zostały ujęte w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym i uwzględniają dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Inwestycja znacznie przyczyni się do poprawy funkcjonalności centrum miasta oraz jego otoczenia.
Nieruchomość przy ul. Wełniany Rynek 18 Miasto kupiło za kwotę 5 mln 900 tys. złotych.
Treść ekspertyzy stanu technicznego budynku wraz z odpowiedziami na pytania, które pojawiły się w tym zakresie i były skierowane do Urzędu w związku z zamiarem zakupu przez Miasto budynku przy ul. Wełniany Rynek 18 tutaj:
http://www.gorzow.pl/PL/3235/1585/Dlaczego_warto/k/.
Rzecznik Prasowy
Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.
W związku z brakiem możliwości bezpiecznego poruszania się autobusów MZK na odcinku remontowanej drogi od granic miasta do Czechowa od środy (14 maja) do odwołania zawieszona zostaje autobusowa obsługa miejscowości Czechów.