2016-09-18, Mija dzień
Już po raz szósty Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp., wspólnie z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra, organizuje w dniu 21 września 2016 r. festiwal filmowy pt. „Baza tożsamości regionalnej – 25 lat dobrego sąsiedztwa”. Wyświetlone filmy będą podejmować temat relacji polsko-niemieckich, zarówno z perspektywy osobistej, jak i szerszej, państwowej.
W trakcie festiwalu dla uczestników przygotowano konkurs, w którym będzie można wygrać karnety do kina. Jednocześnie gorzowska książnica zaprasza na warsztaty na temat historii Gorzowa i regionu, które poprowadzi znany i ceniony regionalista, Robert Piotrowski. Warsztaty poprzedzą festiwal i rozpoczną się o godz. 9.00.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest otwarty i bezpłatny. Zgłoszenia udziału osób indywidualnych, jak i grup (klasy szkolne, studenci) przyjmowane są pod numerem telefonu: 95 7277071 lub drogą elektroniczną: wasilewski@wimbp.gorzow.pl.
Program
Baza tożsamości regionalnej – VI festiwal filmowy
25 lat dobrego sąsiedztwa
21 września 2016 r.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta
ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)
Sala 102 (I piętro)
9.00 – 10.00 Warsztaty
10.00 – 10.15 Uroczyste otwarcie festiwalu
10.15 – 11.00 I Pokaz
Spotkania ponad granicami. Przesiedlenia Polaków i Niemców po II wojnie światowej
Reż.: Janusz Czech
Czas trwania: 45 min.
Film przedstawia trudne losy niemieckich i polskich mieszkańców wsi Kołczyn (gmina Krzeszyce). Przed kamerą opowiadają o swoich przeżyciach z lat wojny oraz okresu powojennego, kiedy obie grupy musiały opuścić swoje rodzinne strony i udać się w nieznane
11.00 Konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Kino Cinema 3D
11.05 – 11.15 Przerwa
11.15 – 12.15 II Pokaz
W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny
Reż. Rozalia Romaniec
Czas trwania: 60 min.
Historia Heinza Piotra – syna Niemki i białoruskiego oficera, który po wojnie został adoptowany przez polską rodzinę. Już jako dorosły mężczyzna próbował skontaktować się ze swoją matką, jednak polskie władze cały czas odmawiały mu paszportu. Okazało się, że jego nazwisko i biografia zostały wykorzystane przez wywiad PRL.
12.15 – 12.30 Przerwa
12.30 – 13.30 III Pokaz filmu
Z pokolenia na pokolenie
Reż. Andrzej Sapija
Czas trwania: 60 min.
Film przedstawia losy trzech rodzin: polskiej, niemieckiej i żydowskiej wplątanych w II wojnę światową. Dokument epoki i próba odpowiedzi na pytanie, jak wojna wpłynęła na postawy dziadków (niegdyś żołnierzy) i następnych pokoleń – ich dzieci i wnuków.
13.30 Zakończenie festiwalu
W związku z brakiem możliwości bezpiecznego poruszania się autobusów MZK na odcinku remontowanej drogi od granic miasta do Czechowa od środy (14 maja) do odwołania zawieszona zostaje autobusowa obsługa miejscowości Czechów.