2016-09-27, Mija dzień
Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. został powołany w kwietniu 1971 r. jako filia Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Przez wszystkie lata filia wraz z uczelnią macierzystą rozwijała się dynamicznie i od 2003 r. zaczęła funkcjonować, jako Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu. W 2005r. jako jedyna uczelnia w Gorzowie uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora.
Uczelnia nieustannie się rozwija, dostosowując ofertę kształcenia do potrzeb rynku pracy. W 2016 r. zostały uruchomione dwa nowe kierunki studiów: fizjoterapia - studia drugiego stopnia oraz 20 września 2016 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przychyliło się do wniosku Uczeni i nadało ZWKF uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku dietetyka. (Rekrutacja na ten kierunek ruszyła 21 września i potrwa do 28 września)
W związku z uruchomieniem nowych kierunków studiów i podnoszeniem jakości kształcenia Wydział rozwija i modernizuje bazę dydaktyczno-sportową. W 2015 r. oddano do użytku zmodernizowany budynek dydaktyczny z nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną dla potrzeb fizjoterapii.
W minionym 45-leciu mury Uczelni opuściły tysiące absolwentów studiów magisterskich, licencjackich, podyplomowych, trenerskich i innych. Wśród nich są znani naukowcy, pedagodzy, trenerzy, dyrektorzy szkół i klubów sportowych, dziennikarze, urzędnicy państwowi, biznesmeni i politycy.
Szczególny powód do dumy stanowią absolwenci-sportowcy, mistrzowie olimpijscy (m.in. Tomasz Kucharski, Michał Jeliński, Andrzej Wroński, Włodzimierz Zawadzki), świata i Europy (m. in Włodzimierz Rój, Roman Rynkiewicz, Maciej Grubski, Halina Kunicka). Tradycje podtrzymują obecni studenci, uczestnicy i medaliści igrzysk olimpijskich: wioślarz - Zbigniew Schodowski, kajakarz - Paweł Kaczmarek, Patrycja Piechowiak (podnoszenie ciężarów) oraz najbardziej utytułowana Karolina Naja - dwukrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w kajakarstwie z Londynu i Rio de Janeiro.
Uczelnia tworzy także dogodny system studiowania dla studentów niepełnosprawnych. Najlepszym tego przykładem jest Maciej Lepiato – dwukrotny złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu i Rio de Janeiro, wielokrotny rekordzista i mistrz świata w skoku wzwyż niepełnosprawnych. Można, zatem w gorzowskim Wydziale łączyć naukę z realizacją własnych pasji korzystając jednocześnie z wielu udogodnień m.in. indywidualnej organizacji studiów, pomocy stypendialnej itp. Jednocześnie prężne i zintegrowane środowisko studenckie tworzy wspaniały klimat do studiowania.
ZWKF
W związku z brakiem możliwości bezpiecznego poruszania się autobusów MZK na odcinku remontowanej drogi od granic miasta do Czechowa od środy (14 maja) do odwołania zawieszona zostaje autobusowa obsługa miejscowości Czechów.