2016-09-28, Mija dzień
„Nasz fyrtel – Reja i okolice” jest już trzecim ogrodem społecznym tworzonym z inicjatywy mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. W tym roku ogrody zazieleniły dzielnicę Zagłębia i Małyszyna. W najbliższa sobotę, 1 października o godzinie 11:00 mieszkańcy z Reja i okolic spotkają się w Parku Słowiańskim, by symbolicznie wbić łopatę i posadzić pierwsze cebulki.
Mieszkańcy planują stworzyć kącik dla seniorów, młodzieży, a także dzieci i ich rodziców. Da im to możliwość nie tylko integracji międzypokoleniowej, ale pomoże również w zacieśnianiu więzi społecznych oraz lepszemu poznawaniu sąsiadów. Do tej pory mieszkańcy wspólnymi siłami zagospodarowali kawałek parku, własnoręcznie tworząc ławki i sadząc kilka krzewów. Ponadto, zbudowali niewielki domek z palet dla dzieci. W planach mają jeszcze stoliki, a także kwitnący ogród, który będzie zachowywał parkowy klimat tego miejsca. „Pomysł otwarcia ogrodu społecznego wziął się z potrzeby miejsca spotkań dla lokatorów naszego osiedla Staszica. Ponieważ idea ogrodów bardzo nam się spodobała postanowiliśmy z sąsiadami wejść w ten projekt” – mówi Halina Elżbieta Daszkiewicz, aktywistka i liderka ogrodu „Nasz fyrtel – Reja i okolice”.
Jako miejsce na wspólny ogród mieszkańcy wybrali skrawek Parku Słowiańskiego przylegający do bloków. Zachętę stanowiły pakiety z nasionami, cebulkami, ziemią, oraz małą architekturą. „Projekt pomoże nam zrealizować swoje marzenia odnośnie zagospodarowania terenu w pobliżu miejsca zamieszkania. Nie wszyscy mają działki, nie wszyscy mogą się swobodnie poruszać. Ten ogród da szansę na wypoczynek w ładnym miejscu, przyjaznym zarówno starszym jak i dzieciom” – dodaje Halina Elżbieta Daszkiewicz.
Na terenie Gorzowa znajduje się 9 parków, 141 zieleńców oraz kilkadziesiąt terenów zieleni osiedlowej o łącznej powierzchni około 343 ha. Ponadto, w obrębie miasta, mieści się zwarty kompleks leśny, który stanowi wschodnią część Obszaru Chronionego Krajobrazu jakim jest „Wysoczyzna Gorzowska”, oraz rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy. Zdaniem Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Rozwoju, Jacka Szymankiewicza: „To ważne, że w Gorzowie mamy kolejny zielony zakątek, miejsce, które zbliża nas do natury i pozwala na chwilę wytchnienia w mieście”. W najbliższych planach miasta znajdują się projekty rewaloryzacji parku Wiosny Ludów oraz parku Kopernika.
Trzeci ogród społeczny w Gorzowie Wielkopolskim, a czwarty w województwie lubuskim (w czerwcu 2016 roku został otwarty ogród społeczny w Żarach) powstaje w ramach akcji „Nasz Ogród Społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat.
„Mieszkańcy Gorzowa po raz kolejny dają przykład, jak ważna jest integracja międzypokoleniowa oraz tworzenie zielonych przestrzeni. Miasto staje się prawdziwym zagłębiem ogrodów społecznych w Polsce. To wynik ogromnej przychylności władz miasta do rozwoju tego typu inicjatyw oraz chęci mieszkańców do budowania więzi sąsiedzkich” – dodaje Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.
Kampania pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo na portalu www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.
„Życie w mieście, wśród spalin i ciągłego hałasu, bez dostępu do zieleni byłoby niezwykle uciążliwe. Rośliny w mieście pełnią funkcję ozdobną - taka była pierwotna przyczyna ich uprawy na terenach miejskich - ale to tylko jedna z licznych korzyści, które daje ludziom ich sąsiedztwo. Gdy dodamy do tego tereny wodne, parki, miejskie pasieki, zielone dachy i ściany oraz inteligentne systemy oszczędzania energii i zarządzania wodą deszczową - miejskie życie zacznie przypominać raj. A co najważniejsze: by do tego doprowadzić nie trzeba kończyć żadnych dodatkowych studiów - wystarczy trochę wyobraźni, otwartości i kreatywności. Każdy dziś może zostać inżynierem zielonego miasta”– mówi Grzegorz Młynarski, socjolog, Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.
Po pierwszych sukcesach programu „Nasz ogród społeczny”, w tym roku zostanie otwartych około dwudziestu ogrodów społecznych w całej Polsce. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland.
Więcej informacji na:
www.facebook.com/naszogrodspoleczny
Donata Kałużna, Dyrektor operacyjny, Green Cross Poland
W związku z brakiem możliwości bezpiecznego poruszania się autobusów MZK na odcinku remontowanej drogi od granic miasta do Czechowa od środy (14 maja) do odwołania zawieszona zostaje autobusowa obsługa miejscowości Czechów.