2016-12-07, Mija dzień
„Zawodowcy w Gorzowie” to innowacyjny w skali polskiej projekt, w ramach którego uczniowie i nauczyciele szkół zawodowych oraz pracodawcy intensywnie współpracują w wielu specjalnie zaprojektowanych działaniach, takich jak warsztaty, kursy kwalifikacyjne, studia podyplomowe, wizyty studyjne, gry edukacyjne, testy talentów itd. Projekt właśnie wystartował w naszym mieście.
Projekt jest odpowiedzią na problem, z którym zmaga się polska gospodarka, tj. nieelastycznym systemem edukacji zawodowej, często nieodpowiadającemu potrzebom rynku pracy oraz brakiem kultury uczenia się przez całe życie. Te czynniki przekładają się na niską jakość kapitału ludzkiego oraz pogarszają konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Dlatego w projekcie założono kompleksowe podejście do indywidualnego wsparcia uczniów i nauczycieli, wybrano takie działania i formy ich realizacji, aby uczniów przygotować do uczenia się w warunkach współczesnego świata.
W projekcie podejmuje się działania wyłącznie we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a jednocześnie zakłada się indywidualne doradztwo zawodowe, wspomagające rozwój każdego ucznia oraz wzrost zainteresowania przedsiębiorców inwestowaniem w kwalifikacje pracowników.
Według założeń projektu najważniejszy jest uczeń – przyszły pracownik. Uczniowie otrzymują niespotykany dotąd w takich projektach zakres wsparcia, na który składają się atrakcyjne formy edukacyjne, np. gry ułatwiające zrozumienie funkcjonowania rynku pracy. Każdy uczeń wybiera, zgodnie z rozpoznanym indywidualnym potencjałem, najwłaściwszą dla siebie formułę przygotowania do jednej z trzech dróg zaistnienia na rynku pracy – jako pracownika na stanowisku robotniczym, pracownika na stanowisku specjalistycznym (po ukończeniu studiów), czy też otwarcie działalności gospodarczej.
Wsparcie otrzymują także nauczyciele. Będą oni mogli podnieść swoje kwalifikacje zawodowe oraz uaktualnić wiedzę, zarówno merytoryczną o najnowsze osiągniecia techniki, jak i metodyczną w zakresie organizacji skutecznego procesu edukacyjnego kształcącego umiejętności zawodowe. Przed nauczycielami stoi wyzwanie, aby dostosować się do zmieniających się od kilkunastu lat wymagań i cech uczniów nowych pokoleń: Y i Z. Dzisiaj uczniowie nie potrafią skupić swojej uwagi przez dłuższy czas i konieczne jest stosowanie form edukacyjnych dostosowanych do ich konstrukcji psychicznej, w tym z wykorzystaniem multimediów, czy też w formie tutoringu i coachingu.
Ponadto, aby stworzyć warunki edukacji zawodowej odzwierciedlające naturalne warunki pracy, szkoły są doposażane w sprzęt i środki dydaktyczne zgodnie ze standardem lokalnego rynku pracy z uwzględnieniem w szczególności branż inteligentnych specjalizacji lubuskiego.
Gorzów realizuje ten projekt we współpracy z renomowanymi uczelniami i organizacjami:
Collegium Da Vinci w Poznaniu,
Akademią Finansów i Biznesu Vistula w W-wie,
konsorcjum: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Lubuska Organizacja Pracodawców, Profi Biznes Sylwia Majewska,
Niepubliczną Szkołą Zawodową nr 1 Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego, Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, Wojewódzkim,
Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie
Planowany termin realizacji projektu: 01.09.2016 r. – 28.02.2018 r.
Do tej pory rozpoczęły się i trwają: warsztaty kulinarne, hotelarskie, obsługi specjalistycznego oprogramowania do grafiki, dotyczące rynku pracy, kursy specjalistyczne: uprawnienia do 1KV, obsługa obrabiarek CNC, koła naukowe, nauczyciele rozpoczęli studnia podyplomowe. Wyposażane są pracownie zawodowe w szkołach. Uruchomiona została strona www.zawodowcy.gorzow.pl
Liczba uczestników: 3290
3200 – uczniowie gorzowskich szkół zawodowych
90 – nauczyciele gorzowskich szkół zawodowych
PROJEKT „ZAWODOWCY W GORZOWIE”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wlkp., zgodnie z Osią Priorytetową 8. Nowoczesna Edukacja, Poddziałaniem 8.4.2. Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego realizowane przez ZIT Gorzów Wielkopolski, Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020
Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej 3 241 205,22
Wkład własny Miasta 172 125,61
Ogółem wartość projektu 3 413 330, 83
Oprac. Wydział Edukacji
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.