2016-12-21, Mija dzień
Umowy na budowę radioterapii w gorzowskim szpitalu oraz przebudowę ulicy Kostrzyńskiej zostały dzisiaj podpisane przez marszałek województwa Elżbietę Polak oraz odpowiednio prezesa szpitala Jerzego Ostroucha i wiceprezydenta Artura Radzińskiego.
- Czuję się jak Święty Mikołaj, bo przywiozłam dzisiaj do Gorzowa fantastyczne prezenty – przyznała na wstępie spotkania marszałek Elżbieta Polak.
Zanim doszło do uroczystego podpisania umów zebrani na spotkaniu mogli zapoznać się z projektem budżetu wojewódzkiego na 2017 rok z wyszczególnieniem inwestycji na północy regionu. Przyszłoroczny budżet to 616 milionów złotych i jest on o 180 mln większy od tegorocznego. Jak zauważyła marszałek, szykuje jest wiele ciekawych konkursów i prosiła ona o składanie wniosków.
- Z północy województwa tych projektów wpływa na konkursy zdecydowanie za mało – dodała, chcą wyraźnie zmobilizować gorzowskie instytucje czy przedsiębiorców do większej aktywności.
Powracając do zawartych umów, w przypadku radioterapii wiadomo już, że zostały zabezpieczone środki na budowę zakładu w wysokości 21,5 miliona złotych. Jak mówi prezes Jerzy Ostrouch obecnie najpilniejszą sprawą jest pozyskanie rządowych pieniędzy na wyposażenie placówki. Jeżeli nastąpi to szybko jest spora szansa, że już w 2018 roku zakład otworzy drzwi przez pacjentami.
- Ośrodek rocznie będzie mógł zapewnić opiekę dla około tysiąca pacjentów, co praktycznie rozwiąże problemy i wszyscy chorzy z północnej części województwa nie będą musieli jeździć po kraju w poszukiwaniu pomocy, jak to ma miejsce obecnie – tłumaczy.
Druga umowa dotycząca przebudowy ulicy Kostrzyńskiej została podpisana warunkowo, bo nadal brakuje zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. decyzji ZRID, która jest udzielana przez wojewodę. Jest to spowodowane opóźnieniem w dostarczeniu niezbędnych dokumentów przez magistrat oraz naniesieniem poprawek. Jak zapewnia prezydent Jacek Wójcicki, wszystko jest na ukończeniu i temat powinien być w niedługim czasie załatwiony. Jest to o tyle istotne, że środki (ponad 26 mln zł) do realizacji będą pochodziły z procedury pozakonkursowej, w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
- Przyznaję, że musieliśmy poszukać sposobu, żeby podpisać umowę bez zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, gdyż istotne było tutaj osiągnięcie poziomu kontraktacji umów w ramach ZIT-ów. O realizacji inwestycji będzie można pomyśleć jednak dopiero po otrzymaniu zgody od wojewody. Żadnych przepływów finansowych do tego czasu nie będzie – przyznała marszałek, wyraźnie kierując ostatnie zdanie do prezydenta Gorzowa.
Podpisano ponadto umowę na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej w Gorzowie, dokładniej na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynków przedszkoli nr 9 i nr 4 oraz żłobka nr 3. Poziom dofinansowania wyniesie w tym przypadku prawie 1,6 mln złotych.
Podpisanie dokumentów, głównie na remont Kostrzyńskiej oraz termomodernizację, pozwala wierzyć, że do końca roku uda się osiągnąć wskaźnik 19 procent zakontraktowanych inwestycji w ramach ZIT-ów. Jak mówi prezydent Wójcicki, do osiągnięcia tego wyniku brakuje już niewiele, bo pół procenta.
- Planowane jest jeszcze podpisanie umowy na remont Placu Nieznanego Żołnierza, dzięki której wyraźnie przekroczymy 19-procentowy pułap – kończy.
RB
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.