2017-01-23, Mija dzień
Do końca marca samorządy muszą przyjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego prawa oświatowego. I w tej sprawie wojewoda lubuski wraz z kuratorem oświaty spotkał się z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.
- Temat reformy budzi duże emocje wśród samorządowców, ale spotkania, które są organizowane służą wyjaśnianiu wszelkich wątpliwości i pod każdym względem są merytoryczne - mówi wojewoda lubuski Władysław Dajczak. – W tej chwili znamy już kalendarium wprowadzania reformy i jedną z takich ważnych dat jest 31 marca, kiedy to znana już będzie sieć szkół dostosowana do nowego ustroju szkolnego. Czasu jest niewiele, bo wszystkie uchwały muszą być pozytywnie zaopiniowane przez kuratorium. Dlatego organizujemy spotkania, mające na celu ułatwienie przygotowania odpowiedniego dokumentu – wyjaśnia wojewoda.
Każdy z samorządowców otrzymał wytyczne, przygotowane przez kuratorium oświaty. Ponadto kurator Ewa Rawa przedstawiła dotychczasowe działania podjęte przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz zadania na najbliższe miesiące.
- Jest to pierwszy etap wprowadzania reformy – mówi kurator Rawa. – Do tej pory odbyło się wiele spotkań, debat, bo bez właściwej współpracy z samorządami nie uda się prawidłowo wprowadzić zmian w edukacji. Jako kuratorium jesteśmy do dyspozycji organów prowadzących placówki oświatowe. Mamy ustalone dyżury i każdy zainteresowany może się do nas zgłaszać po interesujące go informacje. Pomoc można otrzymać także w ministerstwie, gdzie został powołany zespół ds. wdrażania reformy. Koordynatorem działań jest minister Maciej Kopeć. Na stronie internetowej ministerstwa jest specjalna zakładka na stronie, gdzie znajdują się wszelkie informacje, z których można korzystać – wyjaśnia.
Piotr Gąsiorek – radca prawny kuratorium oświaty w Gorzowie wskazał samorządom podstawy prawne, którymi należy się kierować przyjmując uchwałę. Przedstawił również projekt takiego dokumentu. Samorządy przygotowując projekt uchwały muszą pamiętać, że kurator ma 21 dni na przedstawienie swojej opinii.
RB
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.