2017-01-25, Mija dzień
Przed nami 30 stycznia – ważny dzień w historii naszego miasta. Od 1995 roku zapisany w kalendarzu świąt miejskich, jako Dzień Pamięci i Pojednania. Święto przypomina o opuszczeniu miasta przez Niemców i początkach osiedlania się polskich mieszkańców, ale przede wszystkim jest wyrazem pokoju i przyjaźni między narodami polskim i niemieckim.
W tym roku zaczniemy świętować dzień wcześniej. 29 stycznia zapraszamy gorzowian na spotkanie pn. „Historia w Łaźni 2”. To wydarzenie popularyzujące polsko-niemiecką historię miasta. Słowo o historii wygłosi Robert Piotrowski, gorzowski regionalista, autor wielu publikacji o mieście, inicjator Domu Historii Miasta. Wystąpi Gorzowska Orkiestra Dęta w repertuarze kompozytorów polskich i niemieckich. Uczestnicy spotkania obejrzą również dwa filmy o Gorzowie: „Nostalgię” w reżyserii Romualda Liszki oraz film promocyjny o Gorzowie z początku lat 90. XX w. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w budynku dawnej Łaźni Miejskiej. Zostaną nim zainaugurowane obchody 760-lecia Gorzowa. Wstęp wolny. Organizatorami są Starter Domu Historii Miasta oraz Miejskie Centrum Kultury.
30 stycznia odbędą się oficjalne obchody Dnia Pamięci i Pojednania. Stałym ich elementem są odwiedziny miejsc pamięci przez byłych mieszkańców miasta. Przed południem, w asyście kadetów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, goście z Niemiec złożą kwiaty w lapidarium w parku Kopernika, na cmentarzu wojskowym oraz w ossarium na cmentarzu komunalnym. O godz. 12.00 na placu Grunwaldzkim, w obecności pocztów sztandarowych służb mundurowych, harcerzy oraz kadetów ZSTiO, spotkają się przedstawiciele strony polskiej oraz niemieckiej. Przemówienia wygłoszą m.in. prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki oraz kurator fundacji Brandenburg Karl-Christoph von Stünzner-Karbe. Tradycyjnie zabrzmi hejnał Gorzowa oraz Dzwon Pokoju, zostanie wykonane także pamiątkowe zdjęcie.
O godz. 13.00 w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się spotkanie zaproszonych gości strony niemieckiej z władzami Gorzowa. Spotkaniu towarzyszyć będzie oprawa artystyczna. Recital wykona Beata Gramza. Następnie krótkie występy artystyczne dadzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 oraz II Liceum Ogólnokształcącego. O godz. 15.00 w Zespole Szkół Gastronomicznych z byłymi landsberczykami spotkają się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Kultury „Jedynka”. Szkoły, które co roku włączają się w organizację święta, były w przeszłości wspierane przez landsberczyków. Dzięki ich działaniom zostały wyposażone w nowe pracownie.
Zapraszamy mieszkańców Gorzowa do udziału w święcie.
Emilia Cepa
Wydział Promocji i Informacji Urzędu Miasta
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.