2017-02-02, Mija dzień
Od nowego roku kontrole przeprowadzane przez ZUS, urzędy skarbowe, PIP, Sanepid, czy Inspekcję Handlową będą wycelowane głównie w te firmy, w których istnieje największe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. ZUS będzie je prowadził w oparciu o przeprowadzoną analizę ryzyka.
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych analizę ryzyka prowadzi się w oparciu o szczegółowe dane z Kompleksowego Systemu Informatycznego. Dokładnie weryfikowane jest dotychczasowe wywiązywanie się z obowiązków składkowych przez przedsiębiorców. Analizowana jest także historia przedkładanych w Zakładzie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych.
Jednym z ważniejszych kryteriów wyznaczania do kontroli konkretnych płatników składek jest zagrożenie przedawnienia składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie również zwracał szczególna uwagę na płatników, u których wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do płaconych na te ubezpieczenia składek.
W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności, 1,5 tys. kontrolerów ZUS, odwiedzi tych przedsiębiorców, u których ryzyko nieprawidłowości i naruszenia prawa jest największe. Dotyczy to w głównie firm zgłaszających do ubezpieczeń społecznych ponad 20 osób.
Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza w granicach 70-80 tys. kontroli u płatników składek.
Agata Muchowska
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.