2017-02-12, Mija dzień
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Bogdan Kunicki, twórca określenia „Środowisko twórcze miasta średniego” i członek legendarnego stolika nr 1.
W wieku 70 lat, po bardzo ciężkiej i długiej chorobie odszedł profesor Bogdan J. Kunicki. Urodził się 28 marca 1946 r. w Raszkowie, w woj. kieleckim. W 1965 r. zdał egzamin maturalny w Liceum Pedagogicznym w Sandomierzu i rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył je w 1970 r. Tytuł magisterski uzyskał na podstawie stawie pracy pt. „Hellenistyczna wieś egipska w świetle papirusów” napisanej pod kierunkiem prof. Józefa Chałasińskiego.
Bezpośrednio po skończeniu studiów zamieszkał w Gorzowie, gdzie rozpoczął pracę zawodową jako socjolog w Zakładach Przemysłu Jedwabniczego Silwana. Od razu też wszedł w środowisko kulturalne Gorzowa, był jednym ze stałych członków tzw. stolika nr 1 w klubie MPiK, nieformalnej grupy inicjującej ferment intelektualny i mającej znaczący wpływ na rozwój miasta. Rozpoczął współpracę z „Ziemią Gorzowską”, wtedy pismem Gorzowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Jego publicystyka miała znaczący wpływ na politykę kulturalną i na temperaturę intelektualnych sporów przy stoliku nr 1.
Od 1973 r. związał się z gorzowską filią poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, początkowo jako asystent w Zakładzie Nauk Społecznych. Prowadził zajęcia ze studentami z filozofii, socjologii, etyki, metodologii. Równolegle penetrował środowisko ludzi kultury i na podstawie przeprowadzonych badań przygotował pracę doktorską pt. ”Sytuacja inteligencji twórczej tu mieście średniej wielkości”. Pracę tę, prowadzoną pod kierunkiem prof. Andrzeja Kwileckiego, obronił w 1978 r. W 1980 r. rozprawę Bogdana J. Kunickiego pt. „Środowisko twórcze miasta średniego” opublikowało Polskie Wydawnictwo Naukowe. Publikacja zyskała szereg pochlebnych opinii, była jedną z pierwszych rozpraw socjologicznych dotyczących miast średniej wielkości, stała się inspiracją do organizacji w Lubniewicach sesji naukowych dotyczących tej problematyki.
Kulturę miasta średniego penetrował Bogdan J. Kunicki w następnych publikacjach. Z racji pracy w Akademii Wychowania Fizycznego następne lata Bogdan J. Kunicki przeznaczył głównie na badania społecznych uwarunkowań kultury fizycznej. W 1985 r. w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej z zakresu socjologii sportu, na podstawie rozprawy „Społeczne bariery rekreacji fizycznej” opublikowanej w wydawnictwie AWF Warszawa 1984
Bardzo istotne miejsce w naukowych pracach Bogdana J. Kunickiego zajmuje starożytna Grecja. Odbył kilkanaście naukowych wypraw do Grecji, poznał literaturę jej dotyczącą, opublikował szereg artykułów. Najważniejszym efektem pracy jest „Leksykon antycznego sportu”.
W ostatnich latach prof. Kunicki włączył się do badań nad Polonią, czego efektem był udział w konferencjach naukowych w Polsce i we Francji.
W latach 1986-1990 Bogdan J. Kunicki był docentem, a od 1990 r. jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Pełnił szereg funkcji administracyjnych, ostatnio w gorzowskim Instytucie Wychowania Fizycznego był kierownikiem Katedry Nauk Humanistycznych i Zakładu Filozofii i Socjologii. Od września 1999 r. był prorektorem AWF w Poznaniu ds. kształcenia zamiejscowego, czyli szefem gorzowskiego Instytutu Wychowania Fizycznego.
Prof. Bogdan. Kunicki był wnikliwym i bacznym obserwatorem życia kulturalnego Gorzowa, a swoje spostrzeżenia wyrażał w doskonałych felietonach publikowanych w „Gazecie Nowej”, „Gorzowiaku”, „Arsenale Gorzowskim”. Napisał także szereg esejów poświęconych ludziom gorzowskiej kultury. Z nich wyróżnić należy tekst poświęcony malarzowi - Andrzejowi Gordonowi - przyjacielowi z lat młodości (Ulubieniec Erosa -„Lamus” nr 1-2 1994) i traktujący o twórczości Zdzisława Morawskiego (Samotność poety „Lamus” 1993, n r 1).
Na początku nowego stulecia Bogdan J. Kunicki zachorował i choroba ta oddaliła go nieco od aktywności, ale jak długo pozwalało mu zdrowie, tak długo wnikliwie przyglądał się rzeczywistości.
Roch
Fot. Archiwum Państwowe w Gorzowie
Biogram prof. Kunickiego: Krystyna Kamińska, Prof. dr hab. Bogdan J. Kunicki - gorzowski socjolog i historyk, „Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny”, 2000, nr 7/2, s. 219-221.
W Gorzowie z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, które uzupełniają już istniejącą infrastrukturę i tworzą nową.