2017-02-13, Mija dzień
Ruszają prace adaptacyjno-budowlane na potrzeby gorzowskich ośrodków kultury. Jej początkiem jest ogłoszenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie dolnego budynku starej Przemysłówki oraz wybudowanie nowego obiektu na miejscu obecnego parkingu.
- Niedługo budynek zyska wyjątkowy blask i chcemy, żeby dominował on w centrum miasta – mówi prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. – Powstanie tu duża wspólna siedziba Miejskiego Ośrodka Sztuki oraz Miejskiego Centrum Kultury z potężnym zapleczem. Budowa będzie odbywała się pod nazwą Arsenał Kultury, co ma swoje uzasadnienie choćby poprzez istniejący tu dawniej słynny Arsenał, potem dom towarowy o tej nazwie. Dzisiejsze instytucje kultury są oddalone do ścisłego centrum i ściągnięcie ich w to miejsce pozwoli organizować najważniejsze kulturalne wydarzenia w mieście w jego sercu – podkreśla.
Prace będę przebiegały dwutorowo. Konkurs architektoniczno-urbanistyczny jest skierowany na adaptację dolnego budynku, w którym przez lata znajdował się oddział banku oraz zagospodarowanie parkingu poprzez budowę nowego obiektu. Na ten cel wstępnie planuje się wydanie 28 milionów złotych, z czego 85 procent środków ma pochodzić z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Projekty powinniśmy poznać w czerwcu. Natomiast sam remont biurowca, gdzie znajdą się pomieszczenia dla urzędników różnych miejskich instytucji to wydatek rzędu 4-6 milionów złotych.
- Wybraliśmy formułę konkursu, licząc na wiele ciekawych prac i wybór najoptymalniejszych rozwiązań – mówi Dariusz Górny, architekt miejski. - Potencjał jest duży, bo sam budynek posiada sporą kubaturę, ale jeszcze mamy do zagospodarowania teren na budowę kolejnego i to dwu lub trzykondygnacyjnego. Jestem przekonany, że wszystkie istotne potrzeby ośrodków kultury zostaną zaspokojone, a dodatkowym atutem jest to, że istniejący dolny budynek oraz biurowiec mają osobne wejścia, co ułatwia wiele spraw. Wysoki budynek jest już zresztą poddany pracom projektowym – dodaje.
RB
W Gorzowie z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, które uzupełniają już istniejącą infrastrukturę i tworzą nową.