2017-03-14, Mija dzień
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie włącza się w ogólnopolską akcję „Okuliści kontra jaskra”. W najbliższą sobotę 18 marca w całym kraju będą wykonywane przesiewowe badania w kierunku jaskry. W Gorzowie przez dwie godziny (od 9.00 do 11.00) czynny będzie gabinet Wojewódzkiej Poradni Okulistycznej przy ul. Dekerta (niski parter). Z badań mogą skorzystać osoby, które co najmniej rok nie miały wykonywanych badań okulistycznych i do tej pory nie chorowały na jaskrę.
Jaskra to jedna z najgroźniejszych chorób oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku (zawężenia pola widzenia). Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę społeczną.
Na świecie na jaskrę choruje około 70 milionów osób. W Polsce choroba ta dotyczy około 800 tys. osób.
A.W.
Przypominamy, że od 28 października we wtorki i w czwartki stadion lekkoatletyczny im. Lubuskich Olimpijczyków przy ul. Krasińskiego jest oświetlony do godziny 20.00, co pozwala mieszkańcom na prowadzenie treningów także po zmroku.