2017-03-27, Mija dzień
30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze. Te podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej powinien znać każdy niezależnie od wieku, płci czy zawodu. Prawidłowe wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) to temat marcowej Wszechnicy Zdrowia. Spotkanie z mieszkańcami Gorzowa tym razem odbyło się na nadwarciańskim bulwarze, tuż obok mammobusu, w którym panie po 50. roku życia mogły skorzystać z bezpłatnych badań piersi.
Na polskich drogach każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że ok. 4 tysiące osób umiera na skutek obrażeń. Wielu z nich mogłoby przeżyć, gdyby któryś ze świadków wypadku zdecydował się udzielić im pierwszej pomocy.
- Strach to główna przyczyna nieudzielania pomocy. Często jest on paraliżujący. Gdy pomocy potrzebuje ktoś bliski, wówczas decyzja o podjęciu akcji ratowniczej jest podejmowana szybciej. Ale to i tak zaledwie 15 na 100 przypadków. Chcemy to zmienić i zachęcić do działania, także, gdy oddech traci ktoś zupełnie obcy – mówi Paweł Terek – ratownik medyczny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Dla sporej grupy osób pierwsza pomoc przedmedyczna nie jest tematem obcym. Zajęcia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej są jednym z elementów kursu na prawo jazdy.
- Niestety często to wiedza, którą się zapomina krótko po odebraniu upragnionego dokumentu. Szkoda, bo podstawy udzielania pierwszej pomocy są tak samo ważne jak umiejętność poruszania się na skrzyżowaniach czy rondach. Może nie będzie trzeba jej wykorzystywać codziennie, ale trzeba wiedzieć co robić, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli będziemy sobie tę wiedzę co jakiś czas odświeżać łatwiej zdecydujemy się na udzielenie pomocy – mówi Łukasz Fabich.
Ratownicy przypominali, że w ratowaniu osoby, która zasłabła najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa ratownika. Później należy sprawdzić, czy poszkodowany reaguje. Jeśli to możliwe poprosić kogoś o pomoc, a następnie udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić czy ratowany oddycha. Jeśli nie - wezwać karetkę i do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego prowadzić RKO czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy ratownicze.
W nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanej przez gorzowski szpital wzięło udział kilkadziesiąt osób dorosłych i ponad 20-osobowa grupa przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 15 im. Baśniowy Dom w Gorzowie Wlkp. Dzieci dzielnie podejmowały próby udzielenia pierwszej pomocy fantomowi.
Każda osoba, która wzięła udział w akcji otrzymywała nagrodę niespodziankę (m.in. kamizelki i opaski odblaskowe i latarki) ufundowaną przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. i Grupę PZU Życie SA.
Na stoisku promocyjnym gorzowskiego szpitala oraz Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego można było dowiedzieć się także wszystkiego o zdrowym stylu życia, skutecznych metodach na rzucenie palenia oraz metodach samobadania piersi.
A.W.
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie 12 maja od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicach: Pułaskiego od nr 5 do nr 9, Dembowskiego od nr 1 do nr 3, Beczkowozy z wodą zostaną podstawione.