2017-04-01, Mija dzień
Dziesięć pań, głównie podopiecznych Oddziału Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii oraz Poradni Onkologicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, wzięło udział w pierwszych warsztatach kosmetycznych, które lecznica zorganizowała razem z warszawską Fundacją Piękniejsze Życie.
To pierwsze, ale nie ostatnie takie spotkanie dla kobiet, w trakcie leczenia onkologicznego.
- Podczas każdej terapii, a onkologicznej w szczególności, od skuteczności leków nie mniej ważne jest nastawienie pacjenta do siebie samego. Podawana podczas leczenia chemia niszczy nie tylko komórki nowotworowe. Jednym z częściej występujących i najbardziej widocznym objawem chemioterapii jest wypadanie włosów. Dla wielu naszych podopiecznych to trudna do zaakceptowania część leczenia, bo przecież włosy są uznawane za jeden z atrybutów kobiecości. To zwykle jest moment krytyczny. Kobieta traci wiarę w siebie, źle się czuje sama z sobą i spada jej poczucie własnej wartości. Poprzez te warsztaty chcemy pokazać paniom, że rak to nie wyrok i mimo choroby można wyglądać kobieco. Stąd pomysł nawiązania współpracy z Fundacją Piękniejsze Życie – mówi Ewelina Czeleń, pielęgniarka koordynująca z gorzowskiej onkologii i konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego.
Warsztaty w Gorzowie poprowadziła Maria Majgrowicz. Szybko nawiązała kontakt z uczestniczkami warsztatów, a te chętnie poddawały się jej instruktażowi. Nic dziwnego, bo tego typu warsztaty odbywają się już w ponad 20 szpitalach i klinikach w całej Polsce.
- Mimo wielu złych doświadczeń i traumatycznych przeżyć, każda z nas może być piękna. Czasem podczas walki z chorobą zapominamy o tym, by dobrze wyglądać, bo skupione na leczeniu jesteśmy trochę obok siebie samych, swoich potrzeb i wszystkiego co przed chorobą było dla nas ważne. Ale przecież tak być nie musi. Wystarczy chwila relaksu, oderwania się od choroby, i kilka prostych zabiegów, które można wykonać w domu, by każda pacjentka znów poczuła się kobietą – mówiła p. Maria.
Podczas 2-godzinnego spotkania uczestniczki warsztatów poznały program 12 kroków, który pozwala poczuć się piękną i pomaga ukryć widoczne efekty uboczne leczenia. Program obejmuje podstawy makijażu i pielęgnacji twarzy, oczyszczenie skóry, jej nawilżenie, właściwy dobór i zastosowanie podkładu, korektora, pudru i różu, a także kosmetykę oczu (malowanie brwi, rzęs i powiek) z podkreśleniem ust kredką, błyszczykiem lub szminką.
W odkrywaniu i przyswajaniu technik makijażu pacjentkom gorzowskiego szpitala pomagały słuchaczki Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Gorzowie Wlkp. Na zakończenie spotkania, jego uczestniczki otrzymały zestaw produktów kosmetycznych ufundowanych przez partnerów Fundacji Piękniejsze Życie.
Kolejne warsztaty już w kwietniu. Jego termin będzie podany m.in. na stronach gorzowskiego szpitala oraz na stronie Fundacji Piękniejsze Życie.
Program Piękny sposób na raka, który realizuje Fundacja „Piękniejsze życie” powstał w Stanach Zjednoczonych w 1989 r. Obecnie działa już w 26 krajach na świecie. W Polsce zadebiutował w 2006 roku.
A.W.
W związku z pracami modernizacyjnymi sieci wodociągowej w Gorzowie 12 maja od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicach: Pułaskiego od nr 5 do nr 9, Dembowskiego od nr 1 do nr 3, Beczkowozy z wodą zostaną podstawione.