2017-04-13, Mija dzień
Od początku miesiąca gorzowianie, którzy skończyli 60 lat, mogą zgłaszać się po bezpłatne Karty Seniora, dzięki którym mają wiele ulg proponowanych przez partnerów programu. Na razie jest ich ponad 50, ale ciągle dochodzą nowi.
Zadowolona z takiej inicjatywy w naszym mieście jest minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która przypomina, że w Polsce dokonują się dynamiczne zmiany w strukturze demograficznej, przez co przybywa ilość osób starszych.
– Jest to efekt wydłużania się średniej życia – kontynuuje minister Rafalska. – Dla mężczyzn wynosi ona teraz 73,5 roku, dla kobiet 81,5 roku. Ten proces będzie postępował, zapewne ta średnia będzie stale rosła, a ponadto starsi zaczynają żyć w coraz lepszym zdrowiu. Niebawem seniorzy, a za takich uważamy osoby powyżej 60 roku życia, będą stanowić ponad 40 procent ludności w Polsce. Dlatego należy rozwijać politykę senioralną. Stanie się to możliwe, jeżeli współpraca pomiędzy resortami w rządzie i dalej z samorządami w terenie nabierze właściwych kształtów – tłumaczy.
Minister Rafalska zwraca ponadto uwagę, że w trakcie prac nad rozwojem polityki senioralnej należy pójść ponadto w kierunku rozszerzenia instytucjonalnych form opieki. Takich jak otwieranie domów seniora czy dziennego pobytu. – Jedną z takich istotnych form są usługi opiekuńcze, które jeszcze nie zostały właściwie rozbudowane, ale to nas czeka. I będą stanowiły dla samorządów duże wyzwanie – podkreśla.
W Polsce na razie tylko w ośmiu miastach została wprowadzona Karta Seniora. Są to Szczecin, Katowice, Bytom, Płock, Nowy Sącz, Gliwice, Łódź i Zielona Góra. – U nas z taką inicjatywą wystąpili radni PiS i nie miałem wątpliwości, że jest to dobry początek budowy szerszej polityki senioralnej w Gorzowie. Ma ona w niedługiej przyszłości stanowić jedno z ważniejszych ogniw całej polityce społecznej miasta – mówi prezydent Jacek Wójcicki i zauważa, że w Gorzowie jest ponad 30 tysięcy mieszkańców kwalifikujących się do grupy senioralnej.
Szef klubu gorzowskich radnych PiS Paweł Ludniewski nie kryje zadowolenia, że początek został zrobiony i teraz istotne jest, żeby zachęcić seniorów do odbierania kart. – Przypomnę, że uchwała w tej sprawie zyskała poparcie całej rady miasta. To dobrze, gdyż pomysł wprowadzenia karty wyszedł od samych mieszkańców. To oni na licznych spotkaniach z nami podnosili temat wprowadzenia katalogu zniżek i ulg. Przypomnę również, że w ubiegłym roku jako rada miasta przyjęliśmy założenia polityki społecznej dla miasta do 2023 roku i tam jasno zostały określone oczekiwania i problemy mieszkańców. Karta Seniora została wskazana jako najważniejsze wsparcie dla najstarszych mieszkańców, podobnie jak działająca nieco dłużej Karta Dużej Rodziny skierowana do wielodzietnych rodzin – wyjaśnia.
Radny Ludniewski przyznaje, że to dopiero pierwszy krok, gdyż obecny katalog zniżek i ulg jest jeszcze bardzo skromny. – Brakuje tu choćby usług kulinarnych, ale katalog będzie się dynamicznie rozszerzał, co do tego nie mam wątpliwości – kończy.
Zaproponowane obecnie ulgi dotyczą usług z zakresu: zdrowie i uroda, sport i rekreacja, księgarnie i artykuły papierniczo-biurowe, edukacja, dla domu i ogród, transport, usługi, kultura i rozrywka. Seniorzy zyskują od kilku do kilkunastu procent rabatu w zależności od rodzaju usługi. Instytucje współpracujące z Urzędem Miasta otrzymują tytuł Przyjaznej Seniorom. Chętni nadal mogą się przyłączyć.
Przewodniczący rady miasta Sebastian Pieńkowski przypomina, że prace nad Kartą Seniora trwały bardzo szybko, praktycznie wystarczyły trzy miesiące, żeby została ona zaakceptowana przez radę. Miało to miejsce w listopadzie 2016 roku, potem trzeba było dopiąć liczne formalności.
- Myślę, że wszyscy powinni być z tego zadowoleni, bo każdy z nas kiedyś w przyszłości skorzysta z tego programu – powiedział przewodniczący.
Docelowo Karta Seniora będzie wariantem Karty Mieszkańca. Miasto pracuje też nad usprawnieniem procedury wydawania kart. Obecnie wnioski składa się i odbiera już gotowe karty w Wydziale Spraw Społecznych przy ul. Teatralnej. W przyszłości całość obsługi będzie odbywała się w kancelarii głównej przy ul. Sikorskiego. Podczas składania wniosku należy mieć przy sobie dowód osobisty, a w przypadku braku zameldowania – dokument potwierdzający zamieszkiwanie na terenie Gorzowa. Wnioski w sprawie Karty Seniora dostępne są na stronie www.gorzow.pl w zakładce „Karta Seniora” lub w Wydziale Spraw Społecznych przy ul. Teatralnej 26, I piętro, pokój nr 6.
RB
W Gorzowie z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych, które uzupełniają już istniejącą infrastrukturę i tworzą nową.