2017-05-23, Mija dzień
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna gościła w charakterze partnera strategicznego na targach Smart means Poland at Hannover Messe 2017. Ponadto udzieliła kolejnych zezwoleń na inwestycje w prowadzonych przez siebie podstrefach ekonomicznych.
Hannover Messe, to największe w Europie targi innowacyjnego przemysłu, przedsięwzięcie dedykowane przedsiębiorcom poszukujących i wdrażających najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w przemyśle. W tym roku odbyła się jubileuszowa, 70 edycja i Polska była gościem honorowym targów. Było to szczególne wyróżnienie dla naszego kraju, ale też i wyjątkowa okazja do tego aby pokazać co najlepszego i najciekawszego dzieje się w polskiej gospodarce.
Partner strategiczny
Wybór K-SSSE, jako partnera strategicznego, nie była przypadkowy. Nasza strefa jest najszybciej rozwijającą się polską specjalną strefą ekonomiczną, zarówno pod względem finansowym, jak i terytorialnym.
- Była to dla nas niewątpliwie wielka możliwość zaprezentowania zarówno oferty naszej spółki, jak również innowacyjnych rozwiązań, produktów, które powstają w zakładach funkcjonujących na naszych terenach – tłumaczy Stanisław Iwan, wiceprezes zarządu K-SSSE – Rola partnera strategicznego zobowiązywała i jestem przekonany o tym, iż godnie się z tego zobowiązania wywiązaliśmy – dodał.
Na stoisku K-SSSE obecna była zielonogórska firma LUG Light Factory Sp. z o.o. zajmująca się produkcją najnowocześniejszych rozwiązać oświetleniowych m.in. dla przemysłu. Produkty marki LUG charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi, energooszczędnością i designem na najwyższym światowym poziomie. Wspólne stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających. W tym gronie znaleźli się m.in. wicepremierzy polskiego rządu Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Ten pierwszy w trakcie otwarcia targów powiedział, że polska gospodarka jest bardzo kreatywna i ma ogromny potencjał pozytywnego zaskakiwania swoich partnerów. Dodał jednocześnie, że nie musimy się wstydzić globalnego rynku, a wiele polskich firm to uznane marki w świecie.
- To nowa twarz polskiej gospodarki, dlatego hasłem targów w Hanowerze było Smart Means Poland. To my możemy dzisiaj programować i projektować gospodarkę 4.0, a to że byliśmy krajem partnerskim oznaczało, że polskie stoiska były odwiedzane przez wszystkich ważniejszych gości, którzy odwiedzili targi – stwierdziła z kolei Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, która również gościła na stoisku K-SSSE.
Kolejne zezwolenia
W tym roku spółka wydała kolejnych 13 zezwoleń opiewających na sumę nakładów inwestycyjnych na ponad 862 mln złotych, co powinno pozwoli stworzyć przynajmniej 600 miejsc pracy. Siedem firm swoją działalność umiejscowi lub to już uczyniło, na terenie naszego województwa. Pozostałe wybrały podstrefy w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim. Z tego grona liderem inwestycyjnym jest PDC Industrial Center 69 Sp. z o.o., zajmująca się świadczeniem usług logistyczno-magazynowych. Spółka planuje wybudować docelowo ponad 75 tys. mkw. nowoczesnych hal magazynowych, w których magazynowane będą produkty na rzecz podmiotów zewnętrznych. Cała inwestycja jest warta 150 mln złotych, a zatrudnienie ma znaleźć 120 osób. Firma wybrała podstrefę zielonogórską. W północnym regionie województwa lubuskiego inwestują kolejne trzy firmy. Dwie w Kostrzynie i jedna w Drezdenku. Wartość tych wszystkich inwestycji to 60 mln złotych i kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.
- Zanosi się na to, że w roku jubileuszu osiągniemy świetne wyniki, być może nawet rekordowe, co oczywiście musi bardzo cieszyć – mówi Krzysztof Kielec, prezes K-SSSE. – Za nami kolejne rozszerzenie strefy, na które czekały samorządy i inwestorzy. Co ważne, ze względu na malejące bezrobocie nasz kierunek działań zmierza do podnoszenia jakości miejsc pracy. Kolejną ważną sprawą są szykowane zmiany prawne, które zwiększą kompetencje działania takich spółek jak nasza, a to z kolei pozwoli na kreowanie rozwoju gospodarczego na terenie naszej działalności – wyjaśnia prezes.
Miliony złotych na rozwój
Warto ponadto zwrócić uwagę, że szereg firm od lat działających w K-SSSE zaczyna mocno rozszerzać swoją działalność poprzez inwestowanie naprawdę dużych kwot. Znana wszystkim w kraju Amica S.A. we Wronkach otrzymała zgodę na zainwestowanie kolejnych 90 milionów złotych i w ramach tych środków spółka planuje zwiększyć zdolności produkcyjne w sektorze produkcji sprzętów grzejnych. I to najnowocześniejszych w świecie. Inwestycja przewiduje bowiem wprowadzenie do oferty handlowej płyt indukcyjnych wyposażonych, poza standardowym pojemnościowym interfejsem sensorycznym użytkownika, również w interfejs sterowania gestami dłoni. Jest to nowy, innowacyjny, nieprodukowany dotychczas wyrób.
Duże środki planuje przeznaczyć BA GLASS POLAND sp. z o.o., bo prawie 137 milionów złotych. Zakład znajdujący się w Sierakowie chce również zwiększyć zdolności produkcyjne poprzez rozbudowę zakładu przy zastosowaniu rozwiązań technologicznych nie stosowanych dotychczas w Polsce. W efekcie inwestycji będą produkowane opakowania szklane butelki. Z kolei GEDIA Poland Sp. z o.o., która działa w Nowej Soli, planuje przeznaczyć 100 milionów złotych na rozbudowę i modernizację centrum logistyczno-magazynowego. Spółka jest producentem komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego.
RB
Fot. K-SSSE
W Szkole Podstawowej nr 20 w Gorzowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie łączące sport, zaangażowanie społeczne i ducha wspólnoty.