2017-06-20, Mija dzień
Metalowy, techniczny płot ogrodził cały Kwadrat, czyli teren między ulicami Chrobrego, Krzywoustego, 30 Stycznia i Dąbrowskiego.
Plac został ogrodzony i jako plac budowy nie jest dostępny dla mieszkańców. Na samym placu pojawiła się już ekipa remontowa z ciężkim sprzętem. Jego nowe oblicze poznamy przed 10 listopada br.
Remont Kwadratu, oficjalnie placu Nieznanego Żołnierza jest pierwszym krokiem do rewitalizacji Nowego Miasta, jednego z kilku obszarów zdegradowanych.
Na odnowionym placu pojawi się m.in. miejsce na plenerowe wydarzenia kulturalne, fontanna w centralnej części placu, plac zabaw dostosowany dla różnych grup wiekowych, wielopoziomowe siedziska, strefa odpoczynku ze stolikami do gier planszowych, nowe oświetlenie oraz ławki (175 ) i kosze na śmieci. Przebudowane zostaną alejki, a zabytkowa toaleta będzie wyremontowana. Lokalizacji natomiast nie zmieni pomnik II Armii Wojska Polskiego, choć doczeka się także odnowienia.
Kwadrat - wzorcowa miejska przestrzeń rekreacyjna - jest jednym z przedsięwzięć rewitalizacyjnych wpisanych do Gminnego Programu Rewitalizacji Gorzów 2025+. Finał prac nastąpi jesienią. Koncepcję oraz projekt przygotowała firma Pronobis Studio z Bytomia. Rewitalizację zaś Kwadratu, za 5 944 959 zł, prowadzi Agencja Usługowa Stanisław Cap z Międzyrzecza. Wcześniej firma realizowała zadania m.in. dla Parku Narodowego „Ujście Warty”, Drawieńskiego Parku Narodowego czy gminy Świebodzin.
Plac ma ciekawą historię. Powstał na początku XX wieku, kiedy tworzyła się dzielnica Nowe Miasto, dziś obszar opisany ulicami: Jagiełły, Wybickiego, Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta, Wyszyńskiego, Drzymały. Przed wojną nosił nazwę Moltkeplatz, czyli na cześć pruskiego feldmarszałka Helmutha Karla Bernarda Moltke. Po II wojnie był cmentarzem wojennym. W 1945 roku, wykorzystując okopy przeciwlotnicze, na placu dokonano licznych pochówków żołnierzy Armii Radzieckiej. Na tak utworzonym cmentarzu głównym elementem stał się wybudowany w 1946 roku pomnik Wdzięczności z gwiazdą. Dawne znaczenie placu przywrócono w 1952 roku, gdy groby przeniesiono na nowy cmentarz wojenny przy ulicy Walczaka, a na terenie dawnego cmentarza wytyczono aleje spacerowe. Pomnik Wdzięczności usunięto dopiero w 1978 roku, a jego miejsce zajął pomnik 2. Armii Wojska Polskiego.
W 2008 roku pojawiła się koncepcja ustawienia na placu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w miejscu obecnego monumentu wojskowego. Ostatecznie do jej realizacji nie doszło.
roch
Na gorzowskim skwerze Wolności, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.