2017-06-21, Mija dzień
To jedyne takie miejsce w Polsce. W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie uroczyście otwarto najnowocześniejszą w kraju automatyczną linię diagnostyczną do badań. Inwestycja warta niespełna 7 milionów złotych pozwoli na pobranie mniejszych objętościowo próbek, znaczne skrócenie czasu oczekiwania na wyniki, a jednocześnie usprawni pracę analityków medycznych.
- Posiadanie takiego analizatora to nie tylko powód do dumy. To też, a w naszej ocenie przede wszystkim, sporo korzyści dla pacjentów. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli poszerzyć paletę wykonywanych badań. To ma także niebagatelne znaczenie w kontekście budowanego przez nas ośrodka radioterapii – mówił dziś podczas uroczystego otwarcia linii Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
Do linii diagnostycznej Aptio dołączone są cztery analizatory. Dwa służą wykonywaniu badań immunochemicznych i dwa biochemicznych. Już teraz, dzięki nowej aparaturze, szpitalne laboratorium wykonuje badania, jakich do tej pory nie mogło przeprowadzać. Są to m.in. oznaczenie kalcytoniny, somatomedyny C i diagnostyki wirusologicznej.
- Oznaczenie kalcytoniny to badania służą diagnostyce przy rozpoznaniu przerostu komórek C i raka rdzeniastego tarczycy, w celu oceny skuteczności leczenia MTC i monitorowania nawrotu choroby lub jako badanie przesiewowe. Oznaczenie somatomedyny C (insulinopodobnego czynnika wzrostu) jest przydatne w diagnostyce chorób związanych z zaburzeniami wydzielania hormonu wzrostu i diagnostyki pracy przysadki – wyjaśnia Beata Piekarska – p.o. kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w gorzowskim szpitalu.
Do tej pory szpitalne laboratorium wykonywało ok. 80 tysięcy badań miesięcznie. Teraz będzie można ich robić więcej, bo urządzenie pracuje o ok. 20% szybciej niż poprzednie. Jego atutem jest także zminimalizowanie kontaktu analityków z potencjalnym materiałem zakaźnym czyli np. krwią pacjenta.
- Bardzo się cieszę, że właśnie tu, w regionie lubuskim, w szpitalu w Gorzowie sięgamy po takie innowacyjne rozwiązania, bo to największa korzyść dla pacjenta, a on jest tu przecież najważniejszy. Szybka dobra diagnoza to lepsza skuteczności w leczeniu – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
Wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas użytkowania tej linii gorzowski szpital zamierza się podzielić z innymi lecznicami w kraju. Już są pierwsi chętni (także ze szpitali klinicznych) na wizytę studyjną w szpitalnym laboratorium.
Podczas pobytu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. marszałek Elżbieta Anna Polak przyglądała się postępom prac na placu budowy ośrodka radioterapii.
A.W.
Na gorzowskim skwerze Wolności, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.