2017-06-29, Mija dzień
W gorzowskim Centrum PINTAL odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja ,,Europa w sieci’’ otwierającą projekt EuRegioNet, realizowany przez Lubuską Organizację Pracodawców przy współpracy z dwoma niemieckimi partnerami.
- Spodziewaliśmy się około 30 firm zainteresowanych uczestnictwem w konferencji, a tu spotkała nas miła niespodzianka, gdyż było ponad 100 przedstawicieli i to najczęściej z najwyższego szczebla zarządzającego – mówi kierownik projektu Józef T. Finster. – Konferencja nie jest może jeszcze pierwszym krokiem w kierunku realizacji projektu, ale ważnym otwarciem. To nie jest bowiem drobny projekt, powiem więcej - jest to bardzo duże i ważne przedsięwzięcie, które ma służyć przedsiębiorcom po obu stronach granicy – podkreśla.
Projekt EuRegioNet z Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020, w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna" Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) jest pierwszym w historii wspólnym projektowym przedsięwzięciem dla województwa lubuskiego oraz całej Brandenburgii.
Podstawowym celem projektu, który potrwa trzy lata, jest stworzenie platformy wsparcia dla istniejących lub tworzących się sieci i dwóch transgranicznych klastrów. Obok sieci i klastrów odbiorcami działań projektowych będą także mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz jednostki naukowo-badawcze.
- Tego rodzaju inicjatywy regionalnie, oparte na współpracy gospodarczej czy między jednostkami badawczymi, są realizowane od lat, ale głównie we własnym zakresie – mówi Gunnar Pajer, menadżer projektu ze strony Innovation Centre Frankfurt (Oder) GmbH. – Teraz pojawia się szansa poszerzenia tej współpracy na Niemcy i Polskę. Już w trakcie konferencji zastanawialiśmy się, jak wykorzystać obecną działalność istniejących już sieci w ten sposób, żeby różne branże miały platformę do podejmowania współpracy? Chodzi także o instytucje państwowe, administracje regionalne, podmioty otoczenie biznesowego – podkreśla Gunnar Pajer.
Projekt jest realizowany przez Lubuską Organizację Pracodawców wraz z Centrum Biznesu i Innowacji (Business and Innovation Centre Frankfurt/Oder GmbH), CIT Centrum Innowacji i Technologii w Forst (Centrum für Innovation und Technologie GmbH) i Euroregionem „Sprewa-Nysa-Bóbr" w Gubinie.
Warto przypomnieć, że projekt ten jako pierwszy został zatwierdzony na posiedzeniu Komitetu Monitorującego w Poczdamie, co pokazuje, jak potrzebny jest on dla transgranicznej gospodarki i został profesjonalnie przygotowany.
- Przedsiębiorcy potrzebują ze sobą współpracować i ważne jest, żeby im to maksymalnie ułatwić – kontynuuje Józef T. Finster. – Dlatego chcemy stworzyć odpowiednią sieć poprzez zastosowanie rozwiązań innowacyjnych. W Niemczech przykładowo są firmy poszukujące producentów dronów w Polsce. Z drugiej strony jedna z naszych firm w Międzyrzeczu, we współpracy z Kanadyjczykami, szuka szerszej bazy zbytu w Niemczech. Gomad chce wejść na rynek niemiecki ze swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami i nowymi technologiami. Teraz otrzyma taką szansę poprzez klaster metalowy. Skoro granice zostały zniesione i rynek poszukuje nowego spojrzenia na prowadzenie biznesu, to trzeba im to maksymalnie ułatwić – wyjaśnia.
Zainteresowany nowym projektem jest Zbigniew Rudowicz, prezes Mestilu, dla którego współpraca z całym rynkiem europejskim jest podstawą prowadzenia firmy.
- Tego rodzaju projekty pozwalają na lepszą integrację środowiska gospodarczego, a co za tym idzie łatwiej jest o nawiązanie szerszych kontaktów biznesowych. Tak dzisiaj się funkcjonuje, bo zaufanie jest jednym z ważniejszych elementów działania. Sam projekt jest dosyć szeroki, nie skupia się tylko na biznesie wykonawczym, dlatego więcej o jego skuteczności będzie można powiedzieć w chwili realizacji. W każdym razie konferencja była udana i przyniosła wiele ciekawych informacji – uważa.
W trakcie konferencji goście mogli wysłuchać wiele bardzo interesujących wystąpień polskich i niemieckich naukowców oraz praktyków gospodarczych. Dyskusja była skierowana głównie na tematykę klastrową i tworzenie sieci powiązań gospodarczych. Mieliśmy też interesujący polsko-niemiecki panel, o którym Gunnar Pajer powiedział, że pod każdym względem był bardzo udany i wartościowy. Podsumowania konferencji dokonał przewodniczący Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców Henryk Maciej Woźniak.
RB
W sobotę 3 maja mieszkańcy Gorzowa będą mogli spotkać się z Magdaleną Biejat, kandydatką Lewicy w nadchodzących wyborach prezydenckich.