2017-07-15, Mija dzień
Gorzowskie wodociągi nie zwalniają tempa, jeżeli chodzi o inwestycje. Ale jest to konieczne, skoro chcemy jak najmniej doświadczać skutków awarii sieci wodociągowej, mieć dostęp do czystej wody i skutecznie oczyszczać ścieki. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji realizuje te zadania przy pomocy środków unijnych i programów związanych z ochroną środowiska.
Po realizacji programu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Związku Celowego Gmin MG-6 i osiągnieciu tzw. efektu ekologicznego, czyli podłączeniu się do sieci kanalizacyjnej gospodarstw domowych z około 14 tysiącami mieszkańców, przyszła pora na kolejne inwestycje w samym Gorzowie. Największy realizowany obecnie program dotyczy uzupełnienia systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz poprawę efektywności energetycznej w PWiK. Wartość tego programu, podzielonego na kilka zadań, wynosi około 66 milionów złotych netto, z czego kwota dofinansowania to ponad 42 miliony złotych.
- Pierwsze zadanie z tego programu, przebudowa sieci wodociągowej w ulicach Towarowej i Fabrycznej zostało już zakończone wraz z remontem drogi - mówi Bogusław Andrzejczak, prezes PWiK. Podobnie wygląda sytuacja przy prowadzonej inwestycji drogowej ulic Warszawskiej i Walczaka. Tu realizujemy przebudowę sieci wodociągowej o długości 3,6 km. Praktycznie to zadanie z naszego punktu jest już gotowe. Pozostała – jak wiadomo – do skończenia część drogowa. Kolejne bardzo ważne zadanie to modernizacja i renowacja sieci kanalizacyjnej dużych średnic o długości 10,6 km w kierunku dawnego Ursusa na Baczynie. Jest to bardzo kosztowne zadanie i bez wsparcia unijnymi środkami praktycznie sami nie bylibyśmy w stanie tego zrealizować. Przygotowujemy się ponadto do budowy blisko 10 kilometrów sieci kanalizacyjnej w rejonie ul. Skrajnej, Wylotowej i Deszczowej. Pozwoli nam to zamknąć proces inwestycyjny w sieć sanitarną w tamtym rejonie.
PWiK inwestuje także w energię odnawialną. Już trzy lata temu opracowano koncepcję zainwestowania w Siedlicach, w Stacji Uzdatniania Wody, instalacji fotowoltaicznej o mocy 0,75 MW. Obecnie Przedsiębiorstwo właśnie szykuje się do realizacji tej inwestycji, co da firmie w przyszłości spore oszczędności. Tym bardziej, że w pobliżu stacji jest duży teren, którego za bardzo nie ma jak wykorzystać, a na farmę fotowoltaiczną nadaje się idealnie. Ponadto w planach jest jeszcze przy tej głównej inwestycji montaż dmuchaw technologicznych oraz wpięcie w system monitoringu i kontroli nowych urządzeń do pomiaru jakości ścieków oraz wykonanie zintegrowanego systemu wizualizacji oczyszczalni ścieków.
red.
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.