2017-07-24, Mija dzień
Zbiory książnicy wojewódzkiej powiększą się o intersujące pocztówki sprzed II wojny z widokami Witnicy. I każdy będzie mógł je oglądać na swoim komputerze.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im Zbigniewa Herberta już od pewnego czasu realizuje ciekawy projekt polegający na udostępnianiu starych materiałów, takich jak pocztówki, widoki miejsc, plakaty i tym podobne na serwisie http://dlibra.wimbp.gorzow.pl.
To biblioteka cyfrowa, w której już można znaleźć stare gorzowskie widokówki i inne rzeczy. Teraz zbiór powiększy się aż o 300 widokówek sprzed 1945 roku z widokami Witnicy.
Licencja z Witnicy
Pocztówki trafią do gorzowskiej książnicy w ramach programu pozyskiwania zabytkowych regionaliów spoza własnych zasobów. Dlatego też biblioteka zawarła umowę licencyjną z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy, od której otrzymała skany 300 pocztówek sprzed 1945 r. przedstawiających ówczesną Witnicę (Vietz) i okoliczne wsie. Kolekcja należała do Towarzystwa Przyjaciół Witnicy. Przez kilkadziesiąt lat zgromadził ją wieloletni prezes TPW historyk regionalista Zbigniew Czarnuch (kilkanaście pocztówek stanowi jego prywatną darowiznę). Trzy, przedstawiające wieś Dąbroszyn, przekazał jej mieszkaniec Bartłomiej Miszkiel.
Najstarsze w zbiorze – barwne chromolitografie z końca XIX w. – ukazują najbardziej reprezentacyjne obiekty w mieście. Część z nich już nie istnieje, np. spalone w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej: ratusz, hotel Vietzer Hof, dwór Radorf. Jak mówią bibliotekarze, interesujące są również widoki niepozornych obiektów, m.in. domu mistrza krawieckiego Karla Schulza, mieszkańca wsi Scharnhorst (od 1935 r. w granicach Witnicy). Do skanów dołączono opracowanie sporządzone przez dyrektora witnickiej biblioteki Władysława Wróblewskiego, który konsultował najtrudniejsze „przypadki” z twórcą zbioru – Zbigniewem Czarnuchem.
Nową kolekcję biblioteki cyfrowej noszącą tytuł „Zasoby instytucji współpracujących z BC WiMBP w Gorzowie Wlkp. – MBP w Witnicy” planuje się zrealizować do końca 2017 r.
Pieniądze między innymi z ministerstwa
Program, w ramach którego stworzono zbiory cyfrowe, nosi tytuł „Stworzenie infrastruktury i digitalizacja regionaliów”. Jest on dofinansowany między innymi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ oraz Samorządu Województwa Lubuskiego.
Poszczególne obiekty, które trafiają do tej oryginalnej biblioteki, są dokładnie opisane, tak więc korzystanie ze zbioru nie sprawia zbyt wielu trudności.
Roch
Fot. Zbiory Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, dostęp http://dlibra.wimbp.gorzow.pl.
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.