2017-07-29, Mija dzień
W I półroczu br. w większości obszarów gospodarki utrzymywały się tendencje wzrostowe:
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 124,0 tys. osób i wzrosło w skali roku o 3,6% (w kraju wzrost zatrudnienia wyniósł 4,3%).
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 6,9% w stosunku do analogicznego okresu ub. roku i ukształtowało się na poziomie 3803,64 zł.
Produkcja sprzedana przemysłu wyniosła (w cenach bieżących) 16997,0 mln zł i była (w cenach stałych) o 6,4% wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,1%. Wyższa niż przed rokiem była sprzedaż w większości sekcji.
Produkcja budowlano‐montażowa, po głębokim spadku przed rokiem (o 19,4%), w I półroczu br. zwiększyła się w stosunku do analogicznego okresu ub. roku o 10,4%.
Sprzedaż detaliczna wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 17,8%. Powyżej poziomu sprzed roku ukształtowała się także sprzedaż hurtowa i była o 20,7% wyższa niż przed rokiem.
Przekazano do użytkowania 1763 mieszkania, tj. o 4,8% mniej niż przed rokiem. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 7,6%), natomiast wzrosła w budownictwie indywidualnym (o 9,0%).
Ponadto:
W czerwcu br. sytuacja na rynku pracy była wyraźnie korzystniejsza niż przed rokiem.
Stopa bezrobocia wyniosła 7,1% i była o 1,9 p. proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. W ujęciu rocznym stopa bezrobocia spadła we wszystkich powiatach województwa, najbardziej w krośnieńskim (o 3,2 p. proc.) i nowosolskim (o 2,9 p. proc).
źródło: Wojewódzki Urząd Statystyczny w Zielonej Górze
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.