2017-09-08, Mija dzień
W przeddzień Światowego Dnia Pierwszej Pomocy Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 17 w Gorzowie Wlkp. Przyszły, by nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zajęciach z lekarzem i ratownikiem medycznym zwiedziły bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i stacjonującym tam śmigłowiec.
Na spotkanie z dr Sybillą Brzozowską-Mańkowską – kierownikiem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego gorzowskiego szpitala i ratownikiem medycznym Tomaszem Kłosem przyszły 3 grupy 6-cio i 5-latków. W sumie aż 75 dzieci z najstarszych grup. Każde z dzieci przyniosło ze sobą swojego ulubionego misia, by właśnie na nim poznawać i utrwalać przyswojoną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.
- Dla nas każda okazja do przekazywania tej wiedzy jest dobra. Dziś jest wyjątkowa, bo jutro obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Cieszę się, że z naszego zaproszenia skorzystały dzieci i ich nauczycielki. To wiedza, którą każdy powinien mieć, niezależnie od wieku czy płci. Nawet jeśli ktoś kiedyś już to słyszał, to warto to sobie powtórzyć – mówił podczas spotkania z przedszkolakami wiceprezes szpitala Robert Surowiec.
Podczas godzinnego spotkania w szpitalu dr Sybilla Brzozowska – Mańkowska przypomniała dzieciom jak sprawdzić czy osoba jest przytomna, czy oddycha, pod jaki numer telefonu zadzwonić, gdy trzeba wezwać pomoc medyczną, i w jaki sposób prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową.
- To ważne, bo wbrew opiniom niektórych ludzi, udowodniliśmy, że 6-latek jest w stanie prowadzić resuscytację krążęniowo – oddechową (potocznie zwaną reanimacją) także na osobie dorosłej. Świetnie było widać na naszym fantomie czy zadanie jest wykonane prawidłowo. Wszystkie dzieci zdały ten egzamin. Ważne by pokonać strach. Te dzieci były bardzo odważne – mówiła kierowniczka SOR.
Tymczasem nawet aż 45% Polaków przyznaje, że będąc np. świadkiem wypadku drogowego nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy. Dlatego na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, każdego roku co roku tysiące ludzi umierają lub doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) znacznie zwiększyłoby ich szanse na przeżycie.
Po lekcji pierwszej pomocy przedmedycznej dzieci zwiedziły bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i stacjonujący przy szpitalu śmigłowiec medyczny. O tajnikach pracy załogi medicoptera dzieciom opowiadał ratownik medyczny LPR Dawid Surowicz.
Światowy dzień Pierwszej Pomocy obchodzony jest w drugą sobotę września. Ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli.
Agnieszka Wiśniewska
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.