2017-10-25, Mija dzień
Ukazuje się kolejny tom poetycki o mieście i to w 760. jego urodziny. Promocja już w czwartek 26 października o godz. 17.00 w książnicy wojewódzkiej.
Najnowszy tom poetycki przygotowany przez znakomity tandem, czyli dr Krystynę Kamińską i Ireneusza Krzysztofa Szmidta nosi tytuł „Poetycki portret miasta Gorzowa i jego mieszkańców” ujrzy właśnie światło dzienne. Książka ukazuje się z okazji 760. rocznicy urodzin miasta i jest kolejną antologią tekstów o mieście i jego mieszkańcach, które napisali lokali, ale i nie tylko poeci. Autorzy wyboru znani są z tego, że dość wnikliwie przypatrują się życiu literackiemu miasta. Dr Krystyna Kamińska czyta wszystko, co o mieście się ukazuje, śledzi czasami zawikłane ścieżki literatów i ich osiągnięcia lub tylko wprawki. Ireneusz Krzysztof Szmidt, prywatnie mąż Krystyny Kamińskiej, ma od lat ucho szczególnie nastawione na poezję. I z zalewu dziwnych bywa tekstów wyławia te ciekawe, te intrygujące, te ważne, które warto publikować.
Od lat oboje czuwają nad kształtem literackim kwartalnika, który wydaje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, czyli „Pegaza Lubuskiego”. Pismo w zamierzeniu jest warsztatowe, ale ma na koncie teksty ciekawe i intrygujące, a bywa i mocno dyskusyjne. No i daje pole właśnie do dyskusji. Tak zwykle bywa i z książkami, które Krystyna Kamińska oraz Ireneusz Krzysztof Szmidt firmują. Zawsze jest moment na refleksję, na dyskusję, na podzielenie się wrażeniami.
Tak było, kiedy w 2008 roku ukazała się świetna antologia wierszy o mieście zatytułowana „Wsłuchani w kamienie Gorzowa”. Warto przypomnieć, że w opinii księgarzy gorzowskich była to jedna z najlepiej sprzedających się wówczas książek. Gorzowianie kupili i przeczytali wiersze tam zawarte.
Dość przypomnieć, że tom ów otworzył jeden z najlepszych wierszy o mieście, jakie kiedykolwiek napisano autorstwa Barbary Trawińskiej „Landsberg’45 czerwiec”, który tak idzie:
dworca nie było
mało domów
ulice pełne gruzów
matka z dziewczynką
o oczach zdziwienia
oraz szpaler
wypalonych schodów
katedra jak bastion
ocalała
od niej w lewo
więcej domów ale
okna i drzwi
zamknięte na głucho
nagle z lękiem
usłyszałam Niemców
jak nigdy nic siedzieli
przed sklepem
mężczyzna palił fajkę
byliśmy dla nich jak
powietrze
idziemy dalej skręcamy
wołamy do okien
otwiera ojciec
witam się z nim jak
we śnie
od podwórza ślady bomb
okna zabite deskami
Niemcy obiecali wrócić
w ogrodzie
zrywam dojrzałe wiśnie
których smaku
nigdy nie zapomnę.
Tamten tom i ten wiersz wyznaczył bardzo wysoką poprzeczkę dla następnych antologii. Jak teraz się udało? Jakie teksty się w nowej antologii znalazły? Jak się ma nowe wydawnictwo do tego sprzed dziewięciu lat? Aby sobie na te pytania odpowiedzieć, trzeba zwyczajnie przyjść do książnicy. Trzeba i warto wziąć do ręki nowy tom, nową antologię. Tylko wówczas będzie się można przekonać, że choć miasto niezbyt duże i na peryferiach, ale jednak literatura tu jednak żyje.
Spotkanie promujące najnowszą antologię „Poetycki portret miasta Gorzowa i jego mieszkańców” pod redakcją dr Krystyny Kamińskiej i Ireneusza Krzysztofa Szmidta w książnicy wojewódzkiej przy ul. Kosynierów Gdyńskich o 17.00. Będzie też można kupić najnowszy tom wierszy o mieście i mieszkańcach.
roch
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.