2017-11-22, Mija dzień
Trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Z tej okazji w Sejmie RP została zaprezentowana wystawa „Strażnicy Planety”, której organizatorami są Sejmowa Komisja ds. Petycji oraz ENERIS. Bohaterami fotoreportażu są pracownicy służb komunalnych z całej Polski, w tym z Gorzowa (na zdjęciach).
Na wystawę prezentowaną w Sejmie składa się 18 zdjęć wykonanych w 7 miejscowościach w całej Polsce, w tym w Gorzowie Wielkopolskim. Z częścią z nich mieszkańcy Gorzowa mieli możliwość się już zapoznać – w maju br. prezentował je na swoim terenie Urząd Miasta. Tematem fotoreportażu jest codzienna praca ładowaczy i kierowców śmieciarek, kierowców pługopiaskarek, a także pracowników sortowni, instalacji Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania oraz składowisk odpadów. To w sumie grupa 135,9 tys. pracowników służb komunalnych zatrudnionych w 1461 przedsiębiorstwach publicznych i prywatnych, zajmujących się w praktyce ochroną wody, ziemi i powietrza, a także dbających o przejezdność dróg czy zieleń miejską.
- Prezentowana wystawa pozwala nam zobaczyć to, od czego bardzo często odwracamy wzrok. Dzięki niej dowiadujemy się, jak w praktyce wygląda ochrona środowiska – ta ciężka, żmudna i nigdy nie kończąca się praca „Strażników Planety”. Ponieważ zawsze staram się walczyć z dyskryminacją na każdym polu, chciałbym, aby negatywnie nacechowane słowo „śmieciarz” zniknęło z naszego codziennego słownika bądź dotyczyło tylko tych, którzy faktycznie śmiecą i brudzą. W żadnym wypadku nie powinno odnosić się do ludzi, którzy każdego dnia dbają o porządek, o recykling i odzysk surowców - powiedział poseł Sławomir Piechota, Przewodniczący Sejmowej Komisji do Spraw Petycji.
Po warszawskiej premierze wystawa odwiedzi inne miasta. Już teraz jednak wszyscy zainteresowani tym, jak wygląda codzienność „strażników planety”, mogą ją odkryć, odwiedzając stronę:
www.grupa-eneris.pl/straznicyplanety.
Według danych GUS, w roku 2016 zebrano w Polsce 11 654,4 tys. ton odpadów komunalnych, co oznacza 303 kg na mieszkańca. W województwie lubuskim produkcja odpadów była większa niż średnia krajowa - na jednego mieszkańca przypadało 346 kg odpadów.
W całym kraju w ramach zbiórki selektywnej zebrano 2 942 tys. ton odpadów (77 kg per capita). Do odzysku przeznaczono 7 247,7 tys. ton (189 kg per capita), a 3 243,5 tys. ton (84 kg per capita) przeznaczono do recyklingu. Na 320 składowisk o łącznej powierzchni 1 806,8 ha zdeponowano 4 254,7 tys. ton odpadów (111 kg per capita). 2 114,4 tys. ton (55 kg per capita) skierowano do procesów termicznego odzysku, przeprowadzanych m.in. w Instalacjach Termicznego Odzysku Odpadów, w elektrociepłowniach i cementowniach. W sektorze usług komunalnych znalazło zatrudnienie 135, 9 tys. osób w 1 461 przedsiębiorstwach – publicznych i prywatnych. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze wyniosło 4 116,33 zł.
Pretekstem do zwrócenia uwagi opinii publicznej na codzienną pracę polskich pracowników służb komunalnych, jest 10. edycja Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów. Wydarzenie zainagurowane w 2007 roku przez Komisję Europejską ukierunkowane jest na promowanie wrażliwości ekologicznej i odpowiedzialnych postaw wobec surowców. Tegoroczne, jubileuszowe obchody, przypadające na dni 18-26 listopada, są doskonałą okazją do zainicjowania debaty na temat ważnej społecznie roli „strażników planety” i stopniowej poprawy wizerunku tej grupy.
- Każdy z nas może się przyczynić do redukcji odpadów. Wystarczy pamiętać o zasadzie Redukuj, Odzyskuj, Przetwarzaj. Redukuj wytwarzanie odpadów w swoim otoczeniu. Odzyskuj – a więc segreguj odpady w domu zgodnie z przyjętymi w swojej gminie zasadami, ograniczając tak zwane zmieszane odpady komunalne. Przetwarzaj, czyli powtórnie wykorzystuj materiały lub przedmioty poprzez ich naprawienie czy przekształcanie w zupełnie nowe produkty - powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor Komunikacji ENERIS.
Marta Czerwińska
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.