2017-11-26, Mija dzień
Wysoka jakość obsługi i zadowolenie Pacjentów Wielospecjalistycznego Szpitala Woj. w Gorzowie to dla zarządu lecznicy priorytety tej kadencji. Za stale podnoszącą swoje kwalifikacje kadrą medyczną, idą również inwestycje, których celem jest stworzenie pacjentom warunków hospitalizacji nie odbiegających od tych, jakie mają pacjenci z innych krajów Europy Zachodniej.
Najważniejszą i najbardziej wyczekiwaną przez pacjentów inwestycją obecnie realizowaną w gorzowskim szpitalu jest budowa ośrodka radioterapii (prace rozpoczęły się wkrótce po uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego w kwietniu tego roku). Za kwotę ponad 66 mln złotych na terenie szpitala powstaje budynek, w którym w jednym miejscu skupione będą wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. poradnię onkologiczną, poradnię onkohematologiczną, oraz poradnię ginekologii onkologicznej. W ośrodku radioterapii znajdzie się też miejsce dla oddziału onkologii klinicznej oraz hostelu (dla osób, u których można zastosować terapie w trybie ambulatoryjnym). Całość mają dopełnić dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pomieszczenia dla pracowni planowania radioterapii oraz pomieszczenia dla pracowni fizyki medycznej. W ośrodku radioterapii gorzowskiego szpitala każdego roku będzie się leczyło około 1000 osób. Dzięki umieszczonej na budynku szpitala kamerze postępy w pracach budowlanych można obserwować na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej lecznicy.
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie prowadzona jest także przebudowa pomieszczeń apteki na potrzeby Centralnej Pracowni Leku Cytostatycznego, w której będą przygotowywane indywidualne dawki leków cytostatycznych zarówno dla pacjentów leczonych z powodu choroby nowotworowej w ramach hospitalizacji w oddziale, jak i tych objętych systemem podawania leków w ramach dziennej chemioterapii. Pracownia jest wyposażona w najwyższej klasy nowoczesne urządzenia, a proces przygotowania leków został zaprojektowany zgodnie z zasadami GMP (czyli Praktyki Dobrego Wytwarzania) tak, aby zachować odpowiednie aseptyczne warunki pracy z tego typu farmaceutykami oraz zapewnić bezpieczeństwo dla personelu i leku.
Pracownia posiada nowoczesne stanowiska do przygotowywania leków cytostatycznych z systemem filtracyjnym (zgodne z wymogami europejskiej normy DIN 12980), wyposażone w systemy komputerowe pozwalające na dokładne przygotowanie dawki leku. Przebudowa pomieszczeń dotychczasowej apteki kosztowała prawie milion złotych. Wyposażenie Centralnej Pracowni Leku Cytostatycznego pochłonęło niespełna 400 tysięcy złotych.
To jeszcze nie koniec realizacji ambitnych działań inwestycyjnych zarządu gorzowskiego szpitala na najbliższe tygodnie i miesiące. Już trwają prace remontowe w pomieszczeniach, do których jeszcze w grudniu ma zostać przeniesiona Wojewódzka Przychodnia Kardiologiczna (mieszcząca się dotychczas w osobnym budynku na 3 piętrze Zespołu Szpitalnego przy ul. Dekerta), a na początku przyszłego roku z ulicy Walczaka - Wojewódzka Poradnia Urologiczna. Obie znajdą miejsce w korytarzu przy rejestracji głównej do przyszpitalnych poradni.
Z piwnic budynku nr 7 Zespołu Szpitalnego przy ul. Walczaka do budynku przy ul. Dekerta (w dawnej pralni) przeniesiony zostanie dział rehabilitacji, czyli miejsce w którym wykonuje się zabiegi fizykoterapeutyczne, których celem jest m.in. zmniejszenie bólu Pacjenta i powrót do sprawności np. po urazach. Warunki jakie w tym miejscu stworzy szpital swoim Pacjentom będą bez porównania lepsze niż te dotychczasowe.
Atutem nowego miejsca będzie przede wszystkim powierzchnia. Poszczególne gabinety będą się mieściły na ponad 600 metrach kwadratowych. To ok. 5 razy więcej niż teraz Pacjenci mają do swojej dyspozycji. Nowe miejsce zostało tak zaprojektowane, by Pacjenci mogli korzystać także z wygodnej szatni i pryszniców. W nowej siedzibie działu rehabilitacji będzie też osobne pomieszczenie do indywidualnych zabiegów oraz miejsce do rehabilitacji najmłodszych Pacjentów. Koszt dostosowania pomieszczeń pralni na potrzeby ambulatorium rehabilitacyjnego to ponad 2,5 miliona złotych.
Zmiany widać już także w głównej rejestracji do przyszpitalnych poradni przy ul. Dekerta. Od połowy listopada został tam uruchomiony system regulowania kolejki za pomocą kolejkomatu. Od teraz każdy Pacjent, który zapisuje się do konkretnej poradni pobiera bilet, na którym jest m.in. informacja o liczbie osób czekających przed nim. W hallu głównym został też zamontowany monitor, na którym pojawiają się numery wzywanych biletów. Zdaniem zarządu lecznicy, tego typu rozwiązanie pozwoli oszczędzić czas Pacjentów, poprawić ich komfort oczekiwania oraz wyeliminować wiele sytuacji, które do tej pory wywoływały stres i napięcie występujące często w przypadku kolejek tradycyjnych.
Niebawem rozpoczną się prace remontowe. Do końca I kwartału 2018 r. nowy wygląd zyska nie tylko rejestracja ale też hall główny. Dzięki temu poprawią także warunki pracy i obsługi Pacjentów w Sekcji Dokumentacji i Rejestracji Ruchu Chorych.
Pacjenci i osoby ich odwiedzające już mogą obserwować zmiany w sąsiedztwie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To jeden z etapów realizacji projektu współfinansowanego przez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko pod nazwą „Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o. o. zwiększająca jakość usług medycznych i dostępność Oddziału dla pacjentów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego". W ramach tego zadania ma powstać 10 nowych stanowisk dla Pacjentów w obszarach wstępnej intensywnej terapii, obserwacyjnym oraz konsultacyjnym dla dzieci. Gorzowski SOR zyska ponad 1300 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. Wszystkie nowe stanowiska będą wyposażone w nowoczesną aparaturę ratującą i monitorującą funkcje życiowe Pacjentów, w tym także RTG z ramieniem C, aparat USG, defibrylatory, respiratory, kardiomonitory i łóżka szpitalne. Wartość tej inwestycji szacowna jest na ponad 5 milionów złotych.
Poza tym lecznica szykuje się do rozbudowy Oddziału Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego, przebudowy Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Izby Przyjęć Planowych. Zakończył się już przetarg na urządzenie do pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Do szpitala urządzenie trafi jeszcze w tym roku. Będzie to jedyny w województwie aparat PET znajdujący się na wyposażeniu szpitala. Za urządzenie, jego montaż i cały niezbędny osprzęt szpital zapłacił około 8 milionów złotych.
Agnieszka Wiśniewska
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.