2017-12-21, Mija dzień
Miejska spółka Inneko podsumowała mijający rok i ujawniła plan działania na kolejne dwanaście miesięcy. ,,Efektywni w służbie mieszkańcom’’ - pod takim obecnie hasłem działa spółka, która chce pokazać, że jest społecznie odpowiedzialna.
Podczas spotkania z dziennikarzami prezes Inneko Artur Czyżewski, wspólnie z Pauliną Szają, odpowiedzialną za marketing, przypomnieli różnego rodzaju akcje, których celem było zbliżenie się do mieszkańców.
- Część tych działań była cykliczna, jak choćby ,,Wymień odpady na kulturalne wypady’’ czy ,,Zielona szkoła, zielone przedszkole’’, w której udział bierze około 70 placówek, ale zorganizowaliśmy mnóstwo akcji charytatywnych. Często są to akcje spontaniczne, skierowane w stronę dzieci, jak choćby Mikołajki w Placówce Wsparcie Dziennego. Włączyliśmy się w zbiórkę na rzecz schroniska w ramach akcji ,,Paczka dla schroniaczka’’ – Paulina Szaja wymieniła tylko niektóre.
Najważniejsze jednak były działania restrukturyzacyjne, ponieważ część podległych spółek przynosi straty finansowe i trzeba dążyć do zbilansowania wyniku. Trzy spółki zależne od Inneko w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku przyniosły w sumie 2,3 mln złotych strat. Jedyną spółką, która przyniosła zysk (200 tysięcy złotych) była powstała w tym roku Inneko RCS. Z kolei wynik netto samego Inneko za pierwsze osiem miesięcy to ponad 3 mln złotych zysku. Prognozuje się, że na koniec roku będzie to cztery miliony, co pozwoli pokryć straty spółek zależnych i wygenerować półtoramilionowy zysk.
Jak mówi prezes Czyżewski, bardzo ważnym osiągnięciem było podpisanie porozumienia z SGO5, czyli gminami wokół Strzelec Krajeńskich, w sprawie wywozu nieczystości. Prace nad tym porozumieniem trwały ponad rok, bo nie wszystkie gminy były chętne nowej umowie, a gra toczyła się o ponad 2,6 milionów złotych przychodów rocznie.
- To jest dobra umowa dla wszystkich stron, w tym mieszkańców, którzy dostali gwarancję, że do końca 2018 roku nie będzie podwyżki cen za wywóz śmieci – tłumaczy prezes.
Nastąpiły również ważne zmiany na polu golfowym. Połączono dwa gorzowskie kluby, powołano nowego menadżera i są już tego pierwsze efekty.
- Nasze pomysły skierowaliśmy w stronę działań prospołecznych – mówi Witold Siwko, menadżer pola golfowego. - Otwarliśmy pole dla dzieci oraz na imprezy nie dla golfistów. Organizujemy dni otwarte. Kiedy zrobiliśmy to pierwszy raz w kwietniu przyszło zaledwie osiem osób. W sierpniu zaś było już 150, bo wcześniej to my wyszliśmy do ludzi. Dobrym pomysłem okazał się majowy piknik i w przyszłym roku ponownie zaprosimy gorzowian do zabawy – podkreślił.
Ważnym wydarzeniem dla firmy było powołanie wspomnianej już nowej spółki Inneko RCS, która zajmuje się utrzymaniem czystości i przejezdności dróg w mieście. Dla Inneko to wzrost przychodów w skali roku o ponad sześć milionów złotych, dla miasta oszczędność w skali roku 700 tysięcy złotych.
W przyszłym roku Inneko chce zwiększyć ilość akcji społecznych i charytatywnych, ale nie tylko, bo w planie ma realizację nowych projektów. Planowane są inwestycje za kwotę około 20 milionów złotych. W planie jest też zakończenie wprowadzania planu naprawczego w spółce Bioenergy Farm w Stanowicach.
Robert Borowy
Fot. Inneko
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.