2018-02-01, Mija dzień
Firmy zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych podsumowały styczniowy etap wprowadzania zmian systemu. W tym czasie w Gorzowie udało się zebrać około 60 ton czystego materiału, co jest wynikiem optymistycznym.
- Jest to dobry wynik, choć trzeba zaznaczyć, że dużą pracę wykonali operatorzy, którzy musieli najpierw ten materiały wyczyścić. W przypadku papieru możemy mówić o 70-procentowej skuteczności zbiórki selektywnej, w przypadku plastiku to zaledwie 50 procent, ale liczymy, że w kolejnych miesiącach będzie lepiej – przyznaje Tomasz Bielański, dyrektor ds. operacyjnych w Eneris Surowce.
Zmiana zasad segregowania, częstotliwości i harmonogramów odbioru, zmiana operatora w części miasta oraz zmiany deklaracji na wywóz odpadów zbiegły się w krótkim czasie. I choć system z pewnością będzie jeszcze ewoluował, odbiór odpadów od mieszkańców odbywa się obecnie w sposób ciągły i zgodny z harmonogramami.
Jak wyjaśniła dyrektor biura MG-6 Katarzyna Szczepańska kłopot wynikał z tego, że z różnych powodów dopiero na początku stycznia podpisano umowę z nowym operatorem na drugi sektor i miał on zbyt mało czasu na przygotowanie się do odbioru odpadów, a nadal działał jeszcze okres wypowiedzenia dla poprzedniego operatora.
- Trudności są już za nami, rozstawiono około 14 tysięcy pojemników, wydano 13 tysięcy pakietów worków dla mieszkańców z zabudowy jednorodzinnej, ustawiono 154 dzwony na zbiórkę selektywną. Te ostatnie pojemniki są akceptowane przez wielu mieszkańców i postaramy się, żeby było ich więcej – wylicza dyrektor Katarzyna Szczepańska, która dodaje jednocześnie, że z chwilą zmiany systemu zmieniła się liczba mieszkańców, która zrezygnowała z selektywnej zbiórki.
- Do niedawna taką chęć wyrażało 95 procent mieszkańców, teraz jest to 92 procent. Oczywiście mówimy o złożonych deklaracjach, bo w praktyce wygląda to zupełnie inaczej – przyznaje.
Zmiana systemu to zmiana przyzwyczajeń. Z tego powodu ZCG MG-6 organizuje spotkania informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców oraz uczniów. Tych pierwszych jest niewielu. Na ponad 50 zorganizowanych spotkań przyszło niespełna 600 osób. Inaczej to wygląda z przypadku najmłodszych. Na 201 prelekcji przybyło ponad dziewięć tysięcy uczniów.
Zmiany to również nowe harmonogramy i częstotliwości odbioru odpadów, a także nowe oznaczenia pojemników, do których powinny trafiać odpowiednie frakcje. Zgodnie z kontraktem w tej chwili jeszcze kluczowe do identyfikacji są naklejki, a nie kolory pojemników. To, ile i jakiej wielkości pojemników trafi do konkretnej altany zależy od deklaracji składanych przez mieszkańców oraz od informacji przekazywanych do ZCG MG-6 przez zarządców nieruchomości.
Obecnie trwają prace mające na celu spełnienie próśb mieszkańców o zwiększenie liczby pojemników lub wynikające ze zmiany deklaracji. – W chwili obecnej nowy system odbioru odpadów komunalnych na terenie ZCG MG-6 działa. Oczywiście, wszyscy jeszcze musimy się nauczyć nowych zasad i je utrwalić, aby zwiększyć poziom recyklingu, a co za tym idzie – przyczynić się do ochrony środowiska. Przy okazji chciałam bardzo podziękować za ciężką pracę i za pełną mobilizację pracowników biura ZCG MG-6 oraz firm ENERIS Surowce, Ragn-Sells oraz Albar – powiedziała Katarzyna Szczepańska.
Przypominamy, że od 7 stycznia mieszkańców obszaru Związku Celowego Gmin MG-6 obowiązuje ujednolicony, wynikający z rozporządzenia ministra środowiska system segregowania odpadów w podziale na 5 frakcji. System dotyczy 141 tys. mieszkańców zarówno Gorzowa, jak i otaczających miasto gmin. Jeszcze nie wszędzie zostały rozstawione kolorowe pojemniki, gdyż taki obowiązek pojawi się od czerwca, ale obowiązują następujące oznakowania: kolor niebieski – to papier, żółty – tworzywa sztuczne, zielony – szkło, brązowy odpady biodegradowalne, zaś czarny – wszystkie pozostałe.
Wszelkie uwagi, pomysły czy reklamacje można zgłaszać do ZCG MG-6 zcg.net.pl oraz przez formularz kontaktowy na stronie www.grupa-eneris.pl/mg6.
RB
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.