2018-02-11, Mija dzień
Z okazji Światowego Dnia Chorego Mszę Świętą z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pacjentom i pracownikom lecznicy w kaplicy gorzowskiego szpitala odprawił kapelan ks. Antoni Trzyna. Światowy Dzień Chorego to chrześcijańskie święto ustanowione przez Ojca Świętego Jana Pawła II, 13 maja 1992 r. – w 75 rocznicę objawień fatimskich.
Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.
- Sakrament namaszczenia chorych jest nie jest sakramentem dla umarłych. To nie jest także tzw. ostatnie namaszczenie To sakrament umocnienia i uzdrowienia żywych. Jest on potrzebny nie tylko chorym, ale również ich bliskim we wspólnym przeżywaniu prawdy, że człowiek powołany jest do wspólnoty z Bogiem w wieczności. Sakrament namaszczenia chorych przynosi ulgę w cierpieniu, wzmacnia chorego, a niejednokrotnie przywraca zdrowie – mówił podczas mszy kapelan ks. Antoni Trzyna.
Namaszczenie chorych to umocnienie w cierpieniu dźwigania krzyża. To też dar odpuszczenia grzechów dla tych, którzy są przysposobieni. Podczas namaszczenia chorych, udzielana jest szczególna łaska Ducha Świętego, który umacnia chorego, obdarza go pokojem i odwagą, by mógł przezwyciężyć i znieść wszystkie dolegliwości związane z chorobą lub starością. Duch Święty prowadzi do uzdrowienia duszy, a także uzdrowienia ciała, jeśli taka jest Boża wola. Poprzez sakrament namaszczenia chorych Kościół wstawia się za chorym, chory przyczynia się do uświęcenia Kościoła i przysparza mu dóbr duchowych.
W Światowym Dniu Chorego Kościół zachęca do wolontariatu, który od setek lat pomaga chorym i potrzebującym na całym świecie - niezależnie od wyznania, poglądów politycznych i statusu społecznego. Dlatego po mszy w szpitalnej kaplicy wolontariusze diecezjalnej Caritas rozdawali wiernym pamiątkowe obrazki oraz częstowali słodkościami.
Agnieszka Wiśniewska
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.