2018-03-01, Mija dzień
Co roku do Muzeum Lubuskiego trafiają zabytki, ale raz na jakiś czas bywają to prawdziwe skarby. Tak było i tym razem. Znalazcy zostaną uhonorowani przez ministra kultury za ich przekazania.
Od lat wiadomo, że ziemia kryje skarby. A jak już je ktoś znajdzie, to czasami przekazuje archeologom. Tak też było ze skarbami odnalezionymi w latach 2015 i 2016 w okolicach Gorzowa, a które właśnie weszły w skład zbioru muzealnego. Tym razem były to aż trzy skarby. Pierwszy z nich został odkryty został w roku 2015 we wsi Piskorzno pod Krzeszycami. Jest to 16 różnych przedmiotów kultury unietyckiej, czyli sprzed około 4 tyś lat temu. Skarb to ozdoby - naszyjniki i nagolenniki/naramienniki oraz trzy sztylety – insygnia władzy.
Drugi skarb odnaleziono w Międzyrzeczu i składa się z 44 przedmiotów z brązu. Datowany jest na około 2,5 tys. Wśród tych przedmiotów naukowcy odkryli naczynia, ozdoby końskich uprzęży ale i rzadkość na skalę europejską – części wózka kultowego.
Trzecie znalezisko pochodzi z Borka w gminie Deszczno i składa się z 16 ozdób brązowych, także z czasów kultury unietyckiej. No i jest to biżuteria czyli cztery bransolety, pięć naszyjników, oraz siedem naramienników.
Znalazcy za przekazane skarby zostaną uhonorowani nagrodami pieniężnymi ufundowanymi przez ministra kultury.
Muzeum Lubuskie organizuje specjalne spotkanie ze znalazcami, które odbędzie się 7 marca w siedzibie placówki przy ul. Warszawskiej. W trakcie spotkania znalazcy zostaną dodatkowo uhonorowani okolicznościowymi dyplomami przez marszałka województwa lubuskiego oraz lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Każdy ze znalazców otrzyma ufundowaną przez Muzeum Lubuskie statuetkę „bożka deszczeńskiego” przyznawaną „Zasłużonym dla archeologii gorzowskiej”. Spotkaniu towarzyszy prezentacja skarbów pozyskanych w latach 2015-2016.
Warto przypomnieć, że to nie po raz pierwszy znalazcy są honorowani nagrodami. Wcześniej minister kultury docenił fakt przekazania muzeum przedmiotów z brązu znalezionych podczas budowy S3 w Deszcznie czy dysków solarnych z okolic Chyciny.
roch
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.