2018-03-05, Mija dzień
Przez dwa dni, 6-7 marca, w gorzowskiej hali sportowej OSIR-u przy ul. Słowiańskiej odbywać się będą Gorzowskie Targi Edukacyjne „Szkoła i pracodawcy”. To druga edycja imprezy w nowym wydaniu.
Organizatorami wydarzenia są Wydział Edukacji, Wydział Promocji i Informacji oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Gorzowie. Jak mówi wiceprezydent miasta Radosław Sujak, głównym celem targów jest promocja szkolnictwa zawodowego w powiązaniu z potrzebami lokalnego rynku pracy.
- Zapraszamy w szczególności uczniów z ostatnich klas gimnazjum, bo tak naprawdę to do nich są kierowane te targi. Zachęcamy również rodziców do wizyty w hali – dodaje.
Corocznie uczniowie ostatniej klasy gimnazjum stają przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej i często mają różne dylematy. Targi mają im pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Ale nie same targi są tutaj ważne. Uczniowie mogą bowiem dodatkowo skorzystać z pomocy doradców zawodowych. W ramach projektu „Zawodowcy w Gorzowie” ci ostatni przeprowadzili diagnozy w zakresie predyspozycji i potencjalnych umiejętności wszystkich uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych. W oparciu o wyniki tych diagnoz zostały stworzone profile zawodowe każdego z uczniów, które pozwoliły na przygotowanie indywidualnych map zwiedzania targów.
- W trakcie targów pracodawcy opowiedzą rodzicom i uczniom, jakie na regionalnym rynku istnieją możliwości zatrudniania się w firmach stawiających na najnowocześniejsze technologie. W szczególności dotyczyć to ma branży drzewnej i metalowej. Dowiemy się, dlaczego dzisiaj warto wybierać takie zawody, jak technik mechanik czy technik technologii drewna – tłumaczy Agnieszka Beszczyńska z Wydziału Edukacji.
Jak mówi dalej prezydent Sujak, podczas targów zaprezentuje się około 70 wystawców, w tym grupa 40 przedsiębiorców. Ponadto będą szkoły ponadgimnazjalne i gorzowskie uczelnie.
- Prezentacje zarówno szkół, jak i firm będą interaktywne. Chodzi o to, żeby jak najbardziej zaangażować gości do uczestnictwa w targach. Chcemy, żeby zainteresowani mogli zobaczyć konkretny produkt, uruchomić maszynę lub urządzenie, czy też wykonać doświadczenie. Uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w interaktywnej grze. Na każdym stoisku będą mieli do wykonania określone zadanie i po zaliczeniu przynajmniej sześciu z nich będą uczestniczyć w losowaniu atrakcyjnych nagród – kończy prezydent Radosław Sujak.
Oprócz interaktywnych stoisk targowych, aktywna będzie również scena, na której zaprezentują się poszczególne szkoły z wybranym przez siebie programem i pomysłami.
Wtorek (6 marca)
8.30 - 15.30 – otwarcie targów dla zwiedzających – gimnazjalistów
15.30 - 18.00 - otwarcie targów dla zwiedzających – rodziców
15.30 - 17.00 – „Nowe technologie w kształceniu zawodowym szansą na sukces” – panel dyskusyjny organizowany przez Zachodnią Izbę Przemysłowo-Handlową.
Środa (7 marca)
8.30 - 14.00 – otwarcie targów dla zwiedzających – gimnazjalistów
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.