2018-03-23, Mija dzień
Dobiegł końca I etap budowy Ośrodka Radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Koszt budowy obiektu wraz z nowoczesnym wyposażeniem to ok. 66 mln złotych. W piątek 23 marca br. na budynku zawisła tradycyjna wiecha.
- Ośrodek Radioterapii już stoi. Są ściany, jest dach i większość okien. Budowlańcom zostało jeszcze wykończenie obiektu wewnątrz i dokończenie bunkra, w którym znajdą swoje miejsce akceleratory liniowe, czyli serce tego obiektu. Będziemy je montować na przełomie maja i czerwca – mówił dziś podczas uroczystości prezes szpitala Jerzy Ostrouch.
Projekt „Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. o Ośrodek Radioterapii w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie chorób nowotworowych” ma zmniejszyć dysproporcje w zakresie zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w województwie lubuskim w porównaniu z Polską i krajami Unii Europejskiej.
- Jestem tu częstym gościem. Osobiście przyglądam się postępom prac. Ukończenie inwestycji na czas nie jest zagrożone. Na przełomie września i października budynek będzie gotowy, później odbędą się testy sprzętu i szkolenia kadry – zapewniała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
Ośrodek radioterapii w Gorzowie ma mieć ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Skupi w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. poradnię onkologiczną, poradnię onkohematologiczną, oraz poradnię ginekologii onkologicznej. W ośrodku znajdzie się też miejsce dla oddziału onkologii klinicznej oraz hostelu (dla osób, u których można zastosować terapię w trybie ambulatoryjnym). Całość mają dopełnić dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pomieszczenia dla pracowni planowania radioterapii oraz pomieszczenia dla pracowni fizyki medycznej.
- Dzięki temu ośrodkowi, Gorzów nie będzie już białą plamą na mapie kraju. To było jedyne miasto wojewódzkie bez takiego miejsca, w którym chorzy na choroby nowotworowe mogliby być poddawani radioterapii bez konieczności odbywania długich i męczących wyjazdów do innych ośrodków medycznych – powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Szacuje się, że po oddaniu ośrodka do użytku, co ma nastąpić pod koniec br. każdego roku będzie się w nim leczyło około 1000 osób.
Budowa pochłonie ponad 66 milionów złotych. Inwestycję współfinansuje samorząd województwa i Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020, przeznaczając na nią w sumie ponad 30 mln złotych. Podobną sumę (na zakup akceleratorów) zagwarantowało Ministerstwo Zdrowia.
Ośrodek Radioterapii to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji medycznych na północy województwa lubuskiego. O jego budowę gorzowski szpital starał się aż przez 7 lat. Budowa Ośrodka Radioterapii w Gorzowie trwa już 345 dni. Dokładanie 12 kwietnia ubiegłego roku uroczyście podpisano akt erekcyjny pod jego budowę.
Generalnym Wykonawcą Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp. jest Grupa Budowlana Alstal z Jacewa k. Inowrocławia.
Agnieszka Wiśniewska
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.